11 Օգոստոսի 2023 - 16:42
Թայական բռնցքամարտի Ադրբեջանի հավաքականի բժիշկ Դիլբար Սաֆարովան, ով թիմի հետ մեկնում էր Բելառուս՝ ԱՊՀ 2-րդ խաղերին, ինքնաթիռում փրկել է բելառուս երեխայի կյանքը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, «Բելավիա» ավիաընկերության ինքնաթիռում երեխայի ինքնազգացողությունը հանկարծակի վատացել է։
Սաֆարովան, ով պարզվել է, որ ինքնաթիռում գտնվող միակ բուժաշխատողն է, ասել է, որ բուժօգնություն ցուցաբերելուց հետո երեխայի վիճակը կայունացել է.
«Բարձր ջերմությունից երեխայի մոտ ցնցումներ էին սկսվել։ Երեխային առաջին բուժօգնություն ցուցաբերեցի, սրսկում կատարեցի, որ ջերմաստիճանը իջնի»։
Ադրբեջանցի բժիշկը երեխային դուրս է բերել դեպքի հետ կապված արտակարգ վայրէջք կատարած ինքնաթիռից, հանձնել նրան սպասող շտապօգնության աշխատակիցներին, ապա վերադարձել ինքնաթիռ:

• Врач сборной Азербайджана спасла жизнь ребенку в самолете
Врач сборной Азербайджана по тайскому боксу Дильбар Сафарова, направлявшаяся вместе с командой в Беларусь на II Игры СНГ, спасла в самолете жизнь белорусскому ребенку.
Как сообщает Armenia.Az, состояние ребенка внезапно ухудшилось на борту воздушного судна авиакомпании «Белавия».
Д.Сафарова, оказавшаяся единственным медицинским работником среди пассажиров, сообщила, что после оказания медицинской помощи состояние ребенка стабилизировалось:
«От высокой температуры у ребенка случились судороги. Я оказала ребенку первую помощь, сделала инъекцию для снижения температуры».
Азербайджанский врач вынесла ребенка из самолета, совершившего вынужденную посадку в связи с инцидентом, передала его ожидающим его сотрудникам скорой медицинской помощи, после чего вернулась к самолет.