06 Հունիսի 2023 - 12:50
Միլլի Մեջլիսի այսօրվա լիագումար նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացվել՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխության նախագիծը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, նախագիծը ներկայացրել է՝ տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության խորհրդարանական կոմիտեի նախագահ Թահիր Միրքիշիլին։
Փաստաթղթի համաձայն՝ երկրի պաշտպանունակության ու անվտանգության բարձրացման համար անհրաժեշտ են լրացուցիչ միջոցներ՝ 1 105,0 մլն մանաթի չափով։ Ընթացիկ տարվա պետբյուջեով 3000,0 մլն մանաթի չափով միջոցներ են նախատեսվել՝ օկուպացիայից ազատագրված տարածքների վերականգնման համար։ Մեծ վերադարձի առաջին պետական ծրագրի շրջանակներում առաջադրանքների կատարման համար անհրաժեշտ է լրացուցիչ միջոցներ՝ 2,260,0 մլն մանաթի չափով։
2023 թվականի վերանայված պետբյուջեում պետբյուջեի եկամուտները կավելանան 9,8%-ով և կկազմեն 33779,5 մլն մանաթ՝ հաստատված 30,774,0 մլն մանաթի դիմաց։ Պետբյուջեի ծախսերը կավելանան 9,6%-ով և կկազմեն 36,568,8 մլն մանաթ՝ հաստատված 33,353,3 մլն մանաթի դիմաց:
2023 թվականի վերանայված համախառն բյուջեի եկամուտները կանխատեսվում են 42 949,1 մլն մանաթ, ինչը 30%-ով ավելի է հաստատվածից։ Բյուջեի ընդհանուր ծախսերը կանխատեսվում են 41 213,9 մլն մանաթի մակարդակում, ինչը 8,5 տոկոսով ավելի է հաստատվածից։

06 Июня 2023 - 12:30
На сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса в первом чтении вынесен на обсуждение проект поправок в закон «О госбюджете Азербайджанской Республики на 2023 год».
Как сообщает Armenia.Az, проект представил председатель парламентского комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Тахир Миркишили.
Согласно документу, для повышения обороноспособности и безопасности страны необходимы дополнительные средства в размере 1 105,0 млн манатов. В госбюджете на текущий год на восстановление освобожденных от оккупации территорий предусмотрены средства в размере 3 000,0 млн манатов. На выполнение задач в рамках I Госпрограммы Великого возвращения необходимы дополнительные средства в размере 2 260,0 млн манатов.
В пересмотренном госбюджете на 2023 год доходы госбюджета увеличатся на 9,8 % до 33779,5 млн манатов против утвержденных 30 774,0 млн манатов. Расходы госбюджета вырастут на 9,6 %, до 36 568,8 млн манатов против утвержденных 33 353,3 млн манатов.
Доходы пересмотренного совокупного бюджета на 2023 год прогнозируются в размере 42 949,1 млн манатов, что на 30 % больше утвержденного. Расходы совокупного бюджета прогнозируются на уровне 41 213,9 млн манатов, что 8,5 % больше утвержденного.