03 Հունիսի 2023 - 10:32
2023 թվականի մայիսի 25-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպման ժամանակ՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու նպատակով, հունիսի 2-ին Ռուսաստանի մայրաքաղաքում տեղի է ունեցել եռակողմ աշխատանքային խմբի 12-րդ հանդիպումը՝ ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի համատեղ նախագահությամբ։
Armenia.Az-ը հայտնում է, որ հանդիպումն անցել է կառուցողական մթնոլորտում։ Գոհունակությամբ։ արձանագրվել է զգալի առաջընթաց՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման եղանակների համակարգման հարցում: Մասնավորապես, ընդհանուր փոխըմբռնում է ձեռք բերվել՝ Արազդեյեն-Ջուլֆա-Մեղրի-Հորադիզ երթուղու երկայնքով երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման և կազմակերպման կոնկրետ քայլերի իրականացման վերաբերյալ։
Բանակցությունների արդյունքների մասին կզեկուցվի Ադրբեջանի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարներին։

• В Москве достигнута договоренность о восстановлении железнодорожного сообщения с Нахчываном
В целях реализации договоренностей лидеров Азербайджана, Армении и Российской Федерации, достигнутых в ходе встречи 25 мая 2023 года в Москве, 2 июня в российской столице состоялось 12-е заседание трехсторонней Рабочей группы под совместным председательством заместителя премьер-министра Азербайджанской Республики Шахина Мустафаева, вице-премьер-министра Республики Армения Мгера Григоряна и заместителя председателя правительства Российской Федерации Алексея Оверчука.
Как передает Armenia.Az, заседание прошло в конструктивной атмосфере. С удовлетворением констатирован существенный прогресс в согласовании модальностей разблокирования транспортных коммуникаций между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения. В частности, достигнуто общее понимание относительно реализации конкретных шагов по восстановлению и организации железнодорожного сообщения по маршруту Араздейен-Джульфа-Мегри-Горадиз
Результаты состоявшихся переговоров будут доложены лидерам Азербайджанской Республики, Республики Армения и Российской Федерации.