• Ադրբեջանի նախագահը ԱՄՆ Պետքարտուղարին տեղեկացրել է Հայաստանի սադրանքների մասին
Նախագահ Իլհամ Ալիևը ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ասել է, որ վերջին շաբաթներին հայկական կողմը, չարաշահելով այդ երկրում ԵՄ առաքելության տեղակայումը, վարում է իրավիճակի միտումնավոր սրմանն ուղղված քաղաքականություն: Հայաստանի զինված ուժերի և հայկական անօրինական զինված կազմավորումների կողմից կան հրադադարի ռեժիմի ինտենսիվ խախտման դեպքեր ադրբեջանա-հայկական պետական սահմանի երկայնքով և Ադրբեջանի այն տարածքներում, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված են ռուս խաղաղապահներ:
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկությունը տարածել է նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Այս առնչությամբ Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ 2023 թվականի մարտի 5-ին անօրինական հայկական կազմավորումների սադրանքի հետևանքով զոհվել է ադրբեջանցի երկու զինծառայող, այնուհետև՝ Նովրուզի տոնի օրը, մարտի 20-ին, ադրբեջանա-հայկական պետական սահմանի Զանգիլանի շրջանի տարածքով անցնող հատվածում Հայաստանի կողմից իրականացված հերթական սադրանքի արդյունքում վիրավորվել է Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության զինծառայող։

22 Марта 2023 - 10:35
Президент Ильхам Алиев заявил в ходе телефонного разговора с госсекретарем США Энтони Блинкеном, что в последние недели армянская сторона, злоупотребляя размещением миссии Евросоюза в этой стране, проводит политику, направленную на преднамеренную эскалацию ситуации, довел до внимания то, что имеются случаи интенсивного нарушения режима прекращения огня со стороны ВС Армении и незаконных армянских вооруженных формирований вдоль азербайджано-армянской государственной границы и на территориях Азербайджана, где временно дислоцированы российские миротворцы.
Как сообщает Armenia.Az, информацию об этом распространила пресс-служба президента.
В этой связи Президент Азербайджана отметил то, что 5 марта 2023 года в результате провокации незаконных армянских формирований погибли двое наших военнослужащих, а затем в результате очередной провокации, совершенной Арменией в день праздника Новруз – 20 марта, на участке азербайджано-армянской госграницы, проходящем по территории Зангиланского района, получил ранение военнослужащий Государственной пограничной службы Азербайджана.