04 Փետրվարի 2023 - 10:59
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ԵՄ էներգետիկ հարցերով հանձնակատար Քադրի Սիմսոնն ասել է՝ Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի շրջանակներում 9-րդ և Կանաչ էներգետիկայի հարցով խորհրդատվական խորհրդի 1-ին նախարարական նիստի արդյունքների վերաբերյալ ճեպազրույցում։
Սիմսոնի խոսքով՝ համագործակցությունը չպետք է սահմանափակվի միայն գազի մատակարարմամբ. «Որովհետև Ադրբեջանն ունի էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների ներուժ, և այդ ներուժը պետք է օգտագործվի։ Միջոցառման շրջանակներում լայն քննարկում է ծավալվել՝ Ադրբեջանում քամու և արևային էներգիայի օգտագործման, ինչպես նաև մթնոլորտ ջերմոցային գազերի արտանետումների նվազեցման վերաբերյալ։ Սա իմ երրորդ այցն է Բաքու, և ես շնորհակալ եմ նախագահ Իլհամ Ալիևին և էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովին ջերմ ընդունելության համար»:

• Кадри Симсон: Сотрудничество с Азербайджаном не должно ограничиваться только поставками газа
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказала комиссар ЕС по энергетическим вопросам Кадри Симсон на брифинге по итогам 9-го министерского заседания в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору и 1-го министерского заседания в рамках Консультативного совета по зеленой энергии.
По словам Симсон, сотрудничество не должно ограничиваться только поставками газа: «Потому что у Азербайджана есть потенциал возобновляемых источников энергии, и этот потенциал необходимо использовать. В рамках мероприятия было проведено широкое обсуждение использования ветровой и солнечной энергии Азербайджана, а также сокращения выбросов парниковых газов в атмосферу. Я уже третий раз посещаю Баку и благодарю господина президента Ильхама Алиева и министра энергетики Парвиза Шахбазова за теплый прием».