25 Հունվարի 2023 - 12:08
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսը ճեպազրույցի ժամանակ պատասխանել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդների հետ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի վերջին հեռախոսազրույցների վերաբերյալ հարցին:
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով Պետդեպի պաշտոնական կայքին, Նեդ Փրայսը հույս է հայտնել, որ այդ երկխոսության միջոցով «հնարավոր կդառնա հասնել տևական խաղաղության»:
«Մենք շարունակում ենք անմիջական քննարկումներ ունենալ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ: Մենք դա անում ենք թե՛ երկկողմ ձևաչափով, թե՛ մեր գործընկերների հետ, թե՛ բազմակողմ կազմակերպությունների միջոցով: Անցյալ տարի նաև մի քանի անգամ առիթ ենք ունեցել կազմակերպել հանդիպումներ եռակողմ ձևաչափով: Մենք շարունակելու ենք անել այն ամենը, ինչն ամենաարդյունավետն է այս բավականին սուր հարցերին լուծում տալու համար»,- ընդգծել է Փրայսը:

• Госдеп надеется увидеть прямой диалог между Баку и Ереваном
На очередном брифинге официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс ответил на вопросы журналистов касательно недавних телефонных разговоров госсекретаря США Энтони Блинкена с лидерами Азербайджана и Армении.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на официальный сайт Госдепа, Прайса спросили о том, как госсекретарь Блинкен представляет себе дальнейшее развитие процесса и каковы его выводы.
«Мы не приходим к каким-то выводам, а надеемся увидеть прямой диалог, ведущий к решению вопросов, которые долгое время разделяли Армению и Азербайджан - и через этот диалог достичь прочного мира. Мы продолжаем вести прямые переговоры с обеими сторонами и делаем это на двусторонней основе, с партнерами, а также через международные институты. В прошлом году у нас также была возможность провести пару трехсторонних встреч. Мы сделаем всё, что будет наиболее эффективным для решения этих серьёзных вопросов», - сказал Н. Прайс.