• Իլհամ Ալիևը: «Պատմական պրակտիկան ցույց է տալիս, որ հակամարտությունները չեն կարող հավերժ տևել»
Իլհամ Ալիևը դիմել է Բաքվում ընթացող Ասիայի քաղաքական կուսակցությունների՝ «Անվտանգություն և համագործակցություն. քաղաքական կուսակցությունների դերը» թեմայով հատուկ միջազգային համաժողովի (ICAPP) մասնակիցներին։
«Համաժողովի հարգելի մասնակիցներ։
Սրտանց ողջունում եմ ձեզ Ասիայի քաղաքական կուսակցությունների՝ «Անվտանգություն և համագործակցություն. քաղաքական կուսակցությունների դերը» թեմայով հատուկ համաժողովի մասնակիցներիդ, մաղթում եմ հաջողություններ համաժողովի աշխատանքում։
Հանդիսանալով Ասիայի տարածաշրջանի ավելի քան 370 քաղաքական կուսակցությունները միավորող հեղինակավոր միջազգային կազմակերպություն, ICAPP-ը հանդիսանում է կարևոր հարթակ, որտեղ պետությունների առաջատար քաղաքական կուսակցությունների մակարդակով քննարկվում են տարածաշրջանային և գլոբալ արդիական հարցեր, իրականացվում է կարծիքների և փորձի փոխանակում։ ICAPP-ի կողմից ստեղծված լայն քննարկումների ոլորտը չի սահմանափակվում միայն Ասիայով, նրա միջոցառումներին պարբերաբար մասնակցում են՝ Աֆրիկայի, Եվրոպայի և Լատինական Ամերիկայի քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ:
Միջազգային հարաբերությունների համակարգում լուրջ ցնցումներով ուղեկցվող նոր աշխարհակարգի ձևավորման ներկա ժամանակաշրջանում՝ քաղաքական կուսակցությունների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից՝ տարբեր մակարդակներում իրադարձությունների վրա ազդելու իրենց դիրքերն ու հնարավորությունները վերագնահատելու անհրաժեշտություն է առաջացել։
Ժամանակակից գլոբալ մարտահրավերների շարքում, որոնց հետ ընդհարվում են պետությունները՝ խաղաղության և անվտանգության խնդիրները հանդիսանում են ամենահրատապներից, որոնք ազդում են բոլոր ոլորտների և միջազգային հարաբերությունների մասնակիցների վրա։ Սա նույնպես նուրբ և առաջնահերթ խնդիր է՝ ինչպես Ադրբեջանի, որը 2020 թվականին կատարել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս՝ գրեթե 30 տարի չկատարված բանաձևերի պահանջները, վերջ դնելով բազմամյա ռազմական ագրեսիային և Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի արդյունքում օկուպացիայից ազատագրելով իր տարածքները, աինչպես նաև ողջ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար։
Պատմական պրակտիկան ցույց է տալիս, որ հակամարտությունները չեն կարող հավերժ տևել։ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև միջազգային իրավունքի սկզբունքների և արդարության վրա հիմնված խաղաղության և անվտանգության ապահովումը հանդիսանում է ժամանակի պահանջ։ Այս կապակցությամբ գովասանքի է արժանի միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը նպաստելու նպատակով քաղաքական կուսակցությունների գիտելիքների ու փորձի փոխանակումը, համագործակցության հնարավորությունների ընդլայնումը։
Այսօրվա միջոցառման՝ «Յենի Ազերբայջան» կուսակցության (ԵԱԿ) ստեղծման 30-ամյակի հետ միաժամանակ անցկացումը հանդիսանում է նշանակալից իրադարձություն և այն կարևորության ցուցանիշ, որ ԵԱԿ-ն տալիս է միջազգային համագործակցությանը և բարեկամ քաղաքական կուսակցությունների հետ միասին իրենց տարեդարձը նշող օտարերկրյա գործընկերներին։
Հուսով եմ, որ «Յենի Ազերբայջան» կուսակցության կողմից կազմակերպված այս համաժողովի շրջանակներում կանցկացվեն օգտակար և արդյունավետ քննարկումներ, կորոշվեն տարածաշրջանում, ինչպես նաև աշխարհում խաղաղության և անվտանգության ապահովման մեջ քաղաքական կուսակցությունների ակտիվության բարձրացման ոլորտի արդյունավետ ուղղություններ:
Ձեզանից յուրաքանչյուրին հաջողություններ եմ մաղթում գործունեության մեջ, որը ծառայում է նպատակի իրականացմանը։

22 Ноября 2022 - 10:46
Ильхам Алиев обратился к участникам специальной Международной конференции азиатских политических партий (ICAPP) на тему «Безопасность и сотрудничество: роль политических партий», проходящей в Баку.
В обращении говорится:
Сердечно приветствую Вас - участников специальной конференции Международной конференции азиатских политических партий (ICAPP) на тему «Безопасность и сотрудничество: роль политических партий», желаю успехов в работе конференции.
Являясь авторитетной международной организацией, объединяющей в Азиатском регионе более 370 политических партий, ICAPP является важной платформой, на которой на уровне ведущих политических партий государств обсуждаются актуальные региональные и глобальные вопросы, осуществляется обмен мнениями и опытом. Сфера действия обширной дискуссионной среды, созданной ICAPP, не ограничивается только Азией, в ее мероприятиях регулярно принимают участие представители политических партий стран Африки, Европы и Латинской Америки.
В нынешний период формирования нового мирового порядка, сопровождающийся серьезными потрясениями в системе международных отношений, возникла необходимость переоценки политическими партиями и международными организациями своих позиций и возможностей воздействия на события на различных уровнях.
Среди современных глобальных вызовов, с которыми сталкиваются государства, проблемы мира и безопасности являются одними из наиболее актуальных, затрагивающих все сферы и участников международных отношений. Это также деликатный и приоритетный вопрос для Азербайджана, а также для всего региона Южного Кавказа, который в 2020 году выполнил требования четырех невыполненных почти 30 лет резолюций Совета Безопасности ООН, положив конец многолетней военной агрессии и освободив свои территории от оккупации в результате Второй Карабахской войны.
Историческая практика показывает, что конфликты не могут длиться вечно. Обеспечение мира и безопасности между Азербайджаном и Арменией, основанное на принципах международного права, справедливости, является требованием времени. В этой связи заслуживает похвалы обмен знаниями и опытом политических партий, расширение возможностей сотрудничества с целью содействия международному миру и безопасности.
Проведение сегодняшнего мероприятия одновременно с 30-летием создания партии «Ени Азербайджан» (YAP) является знаменательным событием и показателем значимости, придаваемой YAP международному сотрудничеству и зарубежным партнерам, отмечающим свой юбилей вместе с дружественными политическими партиями.
Надеюсь, что в рамках этой конференции, организованной партией «Ени Азербайджан», будут проведены полезные и продуктивные обсуждения, определены эффективные направления в области повышения активности политических партий в продвижении мира и безопасности в регионе, а также в мире.
Желаю каждому из вас успехов в деятельности, которая служит для выполнения цели».
10:24
Президент Ильхам Алиев обратился к участникам специальной Международной конференции азиатских политических партий (ICAPP) на тему «Безопасность и сотрудничество: роль политических партий», проходящей в Баку.