• Զահիդ Օրուջ. Նման բանաձևերի թվի աճի հետ, հայ ժողովրդի թվաքանակը նվազում է
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին Միլլի Մեջլիսի լիագումար նիստում հայտարարել է՝ Մարդու իրավունքների կոմիտեի նախագահ, Սոցիալական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Զահիդ Օրուջը։
Նա նշել է, որ Հայրենական պատերազմը հաղթանակ էր ոչ միայն ռազմական դաշտում, այլև այն առումով, որ բացահայտեց պետությունների քաղաքական դեմքը.
«Ֆրանսիայի Սենատի երեկվա որոշումը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 25-ին Ղարաբաղը ճանաչելու կոչ անողների պարտությունն է 44-օրյա պատերազմում։ Բանաձևի նախաբանում հղում կա ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը։ Տեսնու՞մ եք, թե ինչպես են համաշխարհային անվտանգության պատասխանատուները միավորում ժողովուրդներին։
Սենատի որոշման երկրորդ կետը ցույց է տալիս Թուրքիայի հանդեպ վախը։ Ինչպես Հունաստանի դեպքում, նրանք ցանկանում են զորք կուտակել հայ-թուրքական սահմանին, հետ քաշել ռուսական ռազմաբազան Գյումրիից և օկուպացնել Կովկասը։ Մեր ժողովուրդը պետք է իմանա, որ նրանք, ովքեր կանգնած են Ֆրանսիայի Սենատում երեկվա որոշման հետևում, այդ նրանք են պատվիրել Ստամբուլի կենտրոնում արյունալի ահաբեկչությունը։ Այս բանաձևերը չեն փոխում Հայրենական պատերազմի արդյունքները, ավելի շուտ դա հերթական հարված է հայ ժողովրդին։ Որովհետև դրանցից շահում են միայն մի քանի քաղաքական արկածախնդիրներ։ Նայեք պատմությանը, նման բանաձևերի թվի աճի հետ, հայ ժողովրդի թվաքանակը նվազում է:
Նրանք նույնիսկ Ֆրանսիայի Սենատ են հրավիրել Խանքենդիի հայերի ոմն ներկայացուցչի։ Համոզվեք Արևմուտքի քաղաքական կեղծավորության մեջ»։

• Захид Орудж: С ростом числа подобных резолюций сокращается численность армянского народа
Как сообщает Armenia.Az, об этом председатель Комитета по правам человека, руководитель Центра социальных исследований Захид Орудж заявил на пленарном заседании Милли Меджлиса.
Он отметил, что Отечественная война стала победой не только на военном поле, но и в плане того, что она раскрыла политическое лицо государств:
«Вчерашнее решение Сената Франции - это поражение в 44-дневной войне тех, кто призывал к признанию Карабаха 25 ноября 2020 года. В преамбуле к резолюции содержится ссылка на Устав ООН. Видите, как ответственные за мировую безопасность объединяют народы?
Второй пункт в решении Сената показывает страх перед Турцией. Как и в с случае с Грецией, они хотят скопить войска на границе Армении с Турцией, вывести российскую военную базу из Гюмри и оккупировать Кавказ. Наш народ должен знать, что те, кто стоит за вчерашним решением в Сенате Франции, - они же отдали приказ о кровавом терроре в центре Стамбула. Эти резолюции не меняют результатов Отечественной войны, скорее, это еще один удар по армянскому народу. Потому что от них выигрывает лишь горстка политических авантюристов. Посмотрите на историю, с ростом числа подобных резолюций, сокращается численность армянского народа.
Они даже пригласили в Сенат Франции некого представителя армян Ханкенди. Убедитесь в политическом лицемерии Запада».