03 Նոյեմբերի 2022 - 14:09
Համաշխարհային բանկի կանխատեսումների համաձայն՝ մինչև 2050 թվականը Ադրբեջանի միջին վիճակագրական քաղաքացու բարեկեցությունը կբարելավվի առնվազն 40%-ով։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է Տնտեսական բարեփոխումների և հաղորդակցությունների վերլուծության կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վուսալ Գասըմլըն Հաղթանակի օրվան՝ Հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակի երկրորդ տարեդարձին նվիրված միջոցառմանը։
«Մեր հետագա զարգացումն արագացնող երկու կարևոր գործոն կա: Տնտեսագետները դրանցից մեկն անվանում են ընդհանուր արտադրողականությունը, որը ներառում է ինստիտուտների զարգացումը, տեխնոլոգիաների ներդրումը, ենթակառուցվածքների բարելավումը, շուկա մուտք գործելը և մրցակցության մեխանիզմի կատարելագործումը։
Երկրորդ կարևոր ուղղությունը մարդկային կապիտալն է։ Հաշվարկները ցույց են տալիս, որ եթե մենք շարունակենք արտադրողականության բարձրացման և մարդկային կապիտալի ընդլայնման մեր բարեփոխումները ներկայիս մակարդակով, ապա դա մեզ թույլ կտա տարեկան աճեցնել տնտեսությունը ևս 1,7 տոկոսով։ Այդ դեպքում մինչև 2050 թվականը Ադրբեջանի միջին վիճակագրական քաղաքացու բարեկեցությունը կբարելավվի առնվազն 40%-ով»,- ասել է Վուսալ Գասըմլըն։

• Вюсал Гасымлы: В ближайшие 30 лет в Азербайджане благосостояние улучшится на 40 процентов
По подсчетам Всемирного банка, к 2050 году благосостояние среднестатистического гражданина Азербайджана улучшится как минимум на 40%.
Как передает Armenia.Az, об этом исполнительный директор Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Вусал Гасымлы заявил на мероприятии, посвященном Дню Победы - второй годовщине победы, одержанной под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева.
«Имеется два важных фактора, ускоряющих наше дальнейшее развитие. Один из них экономисты называют совокупной производительностью факторов, что включает развитие институтов, внедрение технологий, улучшение инфраструктуры, выход на рынки и совершенствование механизма конкуренции.
Второе важное направление - это человеческий капитал. Подсчеты показывают, что если мы продолжим на нынешнем уровне наши реформы по повышению производительности и расширению человеческого капитала, это позволит нам ежегодно увеличивать экономику еще на 1,7%. В этом случае к 2050 году благосостояние среднестатистического гражданина Азербайджана улучшится как минимум на 40%», - сказал В.Гасымлы.