29 Սեպտեմբերի 2022 - 12:24
Ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ՝ Ադրբեջանում 12,6 միլիոն բանկային քարտերից շուրջ 9 միլիոնը եղել են անհպում։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի գլխավոր տնօրեն Ֆարիդ Օսմանովն ասել է՝ «Ֆինտեխ էկոհամակարգը Ադրբեջանում. այսօր և վաղը» թեմայով համաժողովում, որը կազմակերպել էր «Ադրբեջանի ֆինտեխ ասոցիացիա» հասարակական միավորումը։
«Վերջին մեկ տարվա ընթացքում բանկային քարտերի թիվն աճել է 23%-ով, անհպում բանկային քարտերինը՝ 55%-ով, հաշվետու ժամանակահատվածում անհպում վճարումների ծավալն աճել է 2,7 անգամ, քանակը՝ 2,1 անգամ, արդյունքում՝ քարտային վճարումներում անկանխիկ շրջանառության տեսակարար կշիռն աճել է 12,5 տոկոսային կետով՝ մինչև 41%»,- ասել է նա։
Իրանական ընկերությունը նախատեսում է 3500 ավտոմեքենա արտահանել Ադրբեջան
Բուլղարիան բանակցություններ կսկսի Ադրբեջանի հետ բնական գազի մատակարարումների ծավալների ավելացման շուրջ
Խանքենդի-Լաչին ճանապարհին ակտիվիստները շարունակում են կոչ անել միջազգային հանրությանը պաշտպանել շրջակա միջավայրը

29 Сентября 2022 - 11:24
По данным на 1 сентября этого года из 12,6 млн банковских карт в Азербайджане примерно 9 млн были бесконтактными.
Как сообщает Armenia.Az, об этом генеральный директор Центрального банка Азербайджана Фарид Османов сказал на конференции на тему "Экосистема финтех в Азербайджане: сегодня и завтра", организованной общественным объединением "Ассоциация финтех Азербайджана".
"За последний год количество банковских карт выросло на 23%, бесконтактных банковских карт – на 55%. За отчетный период сумма бесконтактных платежей выросла в 2,7 раза, количество – в 2,1 раза. В результате удельный вес безналичного оборота в карточных платежах вырос на 12,5 п.п. до 41%", - отметил он.