08 Հունվարի 2026 - 16:50
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական ԶԼՄ-երին, այս մասին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Հարցին, թե ինչպես է որոշվել, թե ով է գնելու ադրբեջանական բենզին, ՀՀ վարչապետը կառավարության ճեպազրույցի ժամանակ ասել է, որ շուկան նախապես ուսումնասիրվել է, և առաջարկ է արվել այն գործարարներին, ովքեր այս հնարավորությունը չեն վերածի քաղաքական ակցիայի։ Արդյունքում, երկու հայկական ընկերություններ (Ran Oil և Titan) կապ են հաստատել ադրբեջանական կողմի հետ։
Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստան նավթամթերքի առաջին առաքման ժամանակ որոշ բենզալցակայանների ցանցեր հրաժարվել են վաճառել ադրբեջանական բենզին։

• Пашинян: Баку и Ереван обсуждают торговлю
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
На вопрос, как было решено, кто будет закупать азербайджанский бензин, премьер Армении сказал на брифинге в правительстве, что предварительно был исследован рынок, и предложение сделано тем бизнесменам, которые не станут превращать эту возможность в политическую акцию. В итоге с азербайджанской стороной связались две армянские компании (Ran oil и Titan).
Никол Пашинян заметил, что в ходе первой поставки нефтепродуктов в Армению некоторые сети бензоколонок отказались продавать азербайджанский бензин.