• «Ռուսական հետք». Ադրբեջանը բողոքում է անարդար ծովային պատժամիջոցների դեմ
2025 թվականին միջազգային պատժամիջոցներ են կիրառվել «Ադրբեջանի Կասպյան ծովային նավագնացություն» ընկերությանը (ASCO) պատկանող հինգ նավերի նկատմամբ՝ ռուսական ծագում ունեցող հում նավթ փոխադրելու մեղադրանքով։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է «Ադրբեջանի Կասպյան ծովային նավագնացություն» ընկերության (Azerbaijan Caspian Shipping Closed Joint-Stock Company - ASCO) 2025 թվականի գործունեության վերաբերյալ զեկույցում, որը հրապարակվել է ընկերության կողմից։
Նշվում է, որ երկու նավ անմիջականորեն պատկանում է ASCO-ին, իսկ երեքը՝ համատեղ սեփականության իրավունքով պատկանում են նրա դուստր համատեղ ձեռնարկության՝ SA Maritime AFZECO-ին։
Դրանք բոլորը ներառվել են Եվրամիության, Միացյալ Թագավորության և Կանադայի կողմից սահմանված պատժամիջոցների ցուցակներում։ Սա վնասել է ASCO-ի գործունեությանը և ֆինանսական շահերին։
ASCO-ի ղեկավարությունը, չհամաձայնվելով այս որոշման հետ, դատական գործընթաց է սկսել՝ բողոքարկում ներկայացնելով, պնդելով, որ ո՛չ ընկերությունը, ո՛չ էլ նրա համատեղ ձեռնարկությունը չեն խախտել համապատասխան պատժամիջոցների պահանջները։ Գործը ներկայումս ընթացքի մեջ է, և դժվար է գնահատել դատական ատյանների կողմից որոշում կայացնելու կոնկրետ ժամկետը։
ASCO-ն հետևում է իրավիճակին և պատրաստ է հետագայում էլ ձեռնարկել բոլոր հնարավոր իրավական և այլ միջոցները՝ իր օրինական իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու համար։

• «Российский след»: Aзербайджан протестует против несправедливых морских санкций
В 2025 году в отношении 5 судов, принадлежащих или находящихся в совместной собственности ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» (ASCO), были введены международные санкции по обвинению в перевозке сырой нефти российского происхождения.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в отчёте о деятельности ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» (Azerbaijan Caspian Shipping Closed Joint-Stock Company - ASCO) за 2025 год, опубликованным пароходством.
В нём отмечено, что два судна принадлежат ASCO напрямую, а ещё три находятся в совместной собственности через дочернее совместное предприятие компании SA Maritime AFZECO.
Все они были включены в санкционные списки, введённые Европейским союзом, Великобританией и Канадой. Это нанесло ущерб операционной деятельности и финансовым интересам ASCO.
Несогласное с этим решением руководство ASCO инициировало юридическое разбирательство, подготовив апелляционный иск, доказывающий, что ни сама компания, ни её совместное предприятие не нарушали соответствующие санкционные требования. На данный момент процесс продолжается, назвать конкретные сроки вынесения решения судебными инстанциями пока затруднительно.
ASCO держит ситуацию под контролем и готово и дальше принимать все доступные правовые и прочие меры для защиты своих законных прав и интересов.