• «Մեծ վերադարձ». Զանգիլանի շրջանի Մամեդբեյլի գյուղում է վերադառնում 33 ընտանիք
Նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարականի համաձայն՝ շարունակվում է «Մեծ վերադարձը» դեպի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ։
Այս փուլում Զանգիլանի շրջանի Մամեդբեյլի գյուղում վերաբնակեցվում է 33 ընտանիք' 177 մարդ։
Այս ընտանիքները ժամանակավորապես տեղավորվել էին հանրապետության տարբեր մասերում, հիմնականում՝ հանրակացարաններում, առողջարաններում և վարչական շենքերում։
Վերադարձող բնակիչները երախտագիտություն են հայտնել նախագահ Իլհամ Ալիևին և առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևային պետության համակողմանի հոգատարության համար։ Նրանք նաև երախտագիտություն են հայտնել քաջարի ադրբեջանական բանակին, ադրբեջանական հողերը օկուպացիայից ազատագրած հերոս զինվորներին և սպաներին, հանգստություն մաղթել հանուն հայրենիքի իրենց կյանքը զոհաբերած նահատակների հոգիներին:
«Այսօր մեզ համար հատուկ և հանդիսավոր օր է։ Վերջապես մենք կկարողանանք խաղաղ, բարգավաճ և անվտանգ ապրել մեր հայրենի հողում»։
Այս մասին ասել է Լալա Օրուջևան, ով այսօր տեղափոխվում է Զանգիլանի շրջանի Մամեդբեյլի գյուղ։
Նա նշել է, որ ստիպված է եղել լքել հայրենի գյուղը, երբ ընդամենը երեք տարեկան էր.
«Մենք այս օրվան սպասել ենք ավելի քան երեսուն տարի։ Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել մեր հողերի ազատագրման գործում։ Թող Ալլահը լուսավորի մեր նահատակների հոգիները և առողջություն պարգևի վիրավորներին։ Իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում Ադրբեջանի նախագահին և ժողովրդին»։

• «Великое возвращение»: 33 семьи переселяются в село Мамедбейли Зангиланского района
Как передает Report, на данном этапе в село Мамедбейли Зангиланского района переселены 33 семей - 177 человека.
Сегодня для нас особый и торжественный день. Наконец-то мы сможем жить на своей родной земле спокойно, благополучно и в безопасности.
Эти слова сказала Лала Оруджева, переселяющаяся сегодня в село Мамедбейли Зангиланского района.
Она отметила, что была вынуждена покинуть родное село, когда ей было всего три года:
«Мы ждали этого дня более тридцати лет. Благодарю всех, кто способствовал освобождению наших земель. Да упокоит Аллах души наших шехидов и дарует крепкого здоровья ветеранам. Выражаю глубокую благодарность президенту и народу Азербайджана».
Как только приеду в село, обязательно прикоснусь к родной земле.
Эти слова сказала Гульхара Мирзаева, переселяющаяся сегодня в село Мамедбейли Зангиланского района.
Она отметила, что возвращается на родину, из которой была вынуждена переселиться в 27 лет, уже большой семьей:
«Благодарю Бога за возможность вернуться. Я преклоняюсь перед всеми родителями шехидов».
Бывшая вынужденная переселенка выразила благодарность президенту, Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву за возможность вернуться на родную землю.