• Բոչորիշվիլին՝ ԱՄՆ-ի դերի մասին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտության կարգավորման գործում
Վրացական իշխանությունները գտնվում են «ռազմավարական համբերության» ռեժիմում և ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում՝ ապագայում դրական վերագործարկման հույս ունեն։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով վրացական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոչորիշվիլին։
«Մենք գտնվում ենք ռազմավարական համբերության ռեժիմում և սպասում ենք, որ ինչ-որ պահի Վրաստանի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերություններում վերագործարկում կլինի, և որ այդ վերագործարկումը դրական կլինի», - հայտարարել է Բոչորիշվիլին։
Բոչորիշվիլին նշել է, որ Բայդենի վարչակազմի օրոք վերջին չորս տարիների ընթացքում հարաբերությունները կտրուկ վատթարացել են, և ԱՄՆ-ի հետ փոխգործակցության հարցերը հաճախ քննարկվել են բացասական լույսի ներքո։ Արտաքին գործերի նախարարը որպես նշանակալի նվաճում նշել է Բայդենի վարչակազմի օրոք նախաձեռնված MEGOBARI օրենքի՝ վրացի քաղաքական գործիչների և նրանց ընտանիքների նկատմամբ «ժողովրդավարությունից հրաժարվելու» համար պատժամիջոցներ կիրառելու մասին օրինագծի վերացումը։
Արտգործնախարարը նաև նշել է ԱՄՆ-ի դերը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտության կարգավորման գործում։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն ակտիվորեն ներգրավված է երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, ինչը կարևոր է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության համար։

• Бочоришвили о роли США в урегулировании конфликта между Азербайджаном и Арменией
Власти Грузии находятся в режиме «стратегического терпения» и рассчитывает на будущую позитивную перезагрузку отношений с Соединенными Штатами Америки.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на грузинские СМИ, об этом заявила министр иностранных дел Мака Бочоришвили.
«Мы находимся в режиме стратегического терпения и ожидаем, что на определенном этапе произойдет перезагрузка отношений между Грузией и США, и эта перезагрузка будет позитивной», — заявила Бочоришвили.
Бочоришвили отметила, что за последние четыре года отношения при администрации Байдена резко ухудшились, и вопросы взаимодействия с США часто обсуждались в негативном ключе. Важным достижением глава МИД назвала снятие с повестки инициированного еще при администрации Байдена законопроекта MEGOBARI Act, в котором говорилось о введении санкций против грузинских политиков и членов их семей за «откат от демократии».
Глава МИД также отметила роль США в урегулировании конфликта между Азербайджаном и Арменией. По ее словам, США активно участвует в процессе нормализации отношений между двумя странами, что важно для мира и стабильности в регионе.
Министр подчеркнула, что Грузия не только наблюдает за этими процессами, но и принимает в них участие, а усиление роли страны как посредника будет полезно для всех, прежде всего для самой Грузии.