• Ադրբեջանն ու Հորդանանը մի շարք փաստաթղթեր են ստորագրել
Բաքվում մի շարք փաստաթղթեր են ստորագրվել՝ Ադրբեջանի և Հորդանանի միջև առևտրային, տնտեսական և տեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 4-րդ նիստի արդյունքներով։
Report-ի փոխանցմամբ, համանախագահներ՝ Ադրբեջանի ֆինանսների նախարար Սահիլ Բաբաևը և Հորդանանի արդյունաբերության, առևտրի և մատակարարման նախարար Յարուբ Ալ-Քուդան, միջկառավարական հանձնաժողովի 4-րդ նիստի արդյունքներով արձանագրություն են ստորագրել, ինչպես նաև՝ գիտության և կրթության, մշակույթի և արվեստի, երիտասարդության և սպորտի, հնագիտության, առողջապահության և լրատվամիջոցների ոլորտներում 2025-2027 թվականների համագործակցության գործադիր ծրագիրը։
Բացի այդ, երկու կողմերի համապատասխան գերատեսչությունների լիազոր ներկայացուցիչները ստորագրել են՝ Ադրբեջանի և Հորդանանի կառավարությունների միջև մաքսային ոլորտում համագործակցության և փոխօգնության մասին համաձայնագիր, զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր՝ Պետական զբոսաշրջության գործակալության և Հորդանանի զբոսաշրջության և հնությունների նախարարության միջև, Զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության գործադիր ծրագիր, Ադրբեջանի փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացման գործակալության (KOBİA) և Հորդանանի փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացման կորպորացիայի (JEDCO) միջև փոխըմբռնման հուշագիր:
Եզրափակելով՝ համանախագահները ընդգծել են, որ հանձնաժողովի 4-րդ նիստում համաձայնեցվել են՝ առևտրի, ներդրումների, արդյունաբերության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, կրթության, մշակույթի և այլ ոլորտներում համագործակցության կոնկրետ ոլորտներ, և ստորագրվել է համապատասխան արձանագրություն։ Նշվել է, որ բազմաթիվ ոլորտներում ձեռք բերված առաջընթացը հաստատում է հարաբերությունների ռազմավարական բնույթը և անհրաժեշտ է դարձնում համագործակցության առկա ներուժի հետագա ընդլայնումը։

27 Ноября 2025 - 14:06
В Баку по итогам IV заседания Межправкомиссии по торговому, экономическому и техническому сотрудничеству между Азербайджаном и Иорданией был подписан ряд документов.
Как сообщает Report, сопредседателями — министром финансов Азербайджана Сахилем Бабаевым и министром промышленности, торговли и снабжения Иордании Ярубом Аль-Кудой были подписаны Протокол по итогам IV заседания Межправительственной комиссии, а также Исполнительная программа сотрудничества в сферах науки и образования, культуры и искусства, молодежи и спорта, археологии, здравоохранения и медиа на 2025-2027 годы.
Кроме того, уполномоченными представителями соответствующих ведомств обеих сторон были подписаны Соглашение о сотрудничестве и взаимной помощи в таможенной сфере между правительствами Азербайджана и Иордании, меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в сфере туризма между Государственным агентством по туризму и Министерством туризма и древностей Иордании, Исполнительная программа по сотрудничеству в сфере туризма, Меморандум о взаимопонимании между Агентством развития малого и среднего бизнеса Азербайджана (KOBİA) и Корпорацией развития малых и средних предприятий Иордании (JEDCO).
В заключение сопредседатели подчеркнули, что на IV заседании комиссии были согласованы конкретные направления сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, промышленности, энергетики, транспорта, образования, культуры и других областях, а также подписан соответствующий протокол. Было отмечено, что достигнутый прогресс во многих сферах подтверждает стратегический характер отношений и делает необходимым дальнейшее расширение существующего потенциала сотрудничества.