• Ի.Ալիևը՝ Գարադաղի շրջանում հանքային քարե բամբակի արտադրության գործարանի բացմանը
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել է՝ Բաքվի Գարադաղի շրջանում Matanat-A ընկերության AZWOOL հանքային քարե բամբակի գործարանի բացմանը։
Տնտեսության նախարար Միքայիլ Ջաբբարովը և Matanat-A ընկերության վերահսկիչ խորհրդի նախագահ Էլխան Բաշիրովը նախագահին տեղեկացրել են՝ գործարանի և 2000 թվականին հիմնադրված ընկերության գործունեության մասին։
Հաղորդվել է, որ շինարարական նյութերի ոլորտում 25 տարի գործող Matanat-A-ն ներառում է՝ չոր շինարարական խառնուրդների, Աղդաղի գիպսաստվարաթղթի և գիպսե շինարարական արտադրանքի արտադրության, սարքավորումներ և հաստոցներ արտադրող գործարաններ, ինչպես նաև ELBERG մեքենաշինության գործարանը։ Ընկերության ձեռնարկություններում ստեղծել է շուրջ 1000 աշխատատեղ։
10 հեկտար տարածքի վրա տեղակայված AZWOOL գործարանը հագեցած է՝ ԱՄՆ-ում, Գերմանիայում և Թուրքիայում արտադրված ժամանակակից սարքավորումներով: Գործարանի տարեկան արտադրական հզորությունը կազմում է 1.5 միլիոն խորանարդ մետր քարե բամբակ: Ձեռնարկությունում արտադրանքը արտադրվում է հիմնականում տեղական հումքից։
Իլհամ Ալիևը նաև ծանոթացել է Matanat-A-ի արտադրամասերում արտադրվող արտադրանքին: Նշվել է, որ ընկերության գործարանները արտադրում են ավելի քան 3000 ապրանքատեսակ՝ ավելի քան 200 ապրանքանիշերի ներքո: Բացի ներքին պահանջարկը բավարարելուց, արտադրանքը արտահանվում է Ղազախստան, Վրաստան, Իրաք, Ուկրաինա, Ուզբեկստան և այլ երկրներ՝ «Made in Azerbaijan» ապրանքանիշի ներքո։

• Алиев на открытии завода по производству минеральной каменной ваты в Гарадагском районе
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии завода по производству минеральной каменной ваты AZWOOL компании Matanat-A в Гарадагском районе Баку.
Министр экономики Микаил Джаббаров и председатель Наблюдательного совета компании Matanat-A Эльхан Баширов проинформировали президента о деятельности завода и компании, основанной в 2000 году.
Было сообщено, что в состав Matanat-A, работающей в секторе производства строительных материалов уже 25 лет, входят заводы по производству сухих строительных смесей, гипсокартона AĞDAĞ и гипсовой строительной продукции, оборудования и станков, а также машиностроительный завод ELBERG. На предприятиях компании создано около 1000 рабочих мест.
На заводе AZWOOL, расположенном на территории в 10 гектаров, установлено современное оборудование производства США, Германии и Турции. Годовая производственная мощность завода составляет 1,5 млн. кубометров каменной ваты. На предприятии продукция изготавливается преимущественно из местного сырья.