26 Նոյեմբերի 2025 - 15:54
Ադրբեջանը ակտիվորեն մասնակցում է՝ Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) տրանսպորտային ոլորտի զարգացման ռազմավարական փաստաթղթերի մշակմանը՝ մինչև 2030 թվականը։.
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Բաքվում՝ ԱՊՀ երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի 83-րդ նիստում հայտարարել է՝ ԱՊՀ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Իլխոմ Նեմատովը։
Նա նշել է, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանը աչքի է ընկել՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային նախագծերի իրականացման, բազմամոդալ միջանցքների ընդլայնման և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների արդիականացման նշանակալի նախաձեռնություններով։
Նեմատովը հավելել է, որ ադրբեջանական պատվիրակությունը հատկապես կարևոր դեր է խաղում՝ «Մինչև 2030 թվականը համագործակցության առաջնահերթ ուղղությունների» և «1520 տարածքում երկաթուղային տրանսպորտի զարգացման ռազմավարության» մշակման գործում՝ ԱՊՀ շրջանակներում տրանսպորտային կապերի զարգացման համար։
«Ռազմավարության հիմնական ոլորտներն են՝ թվայնացումը, տեղեկատվական անվտանգությունը, միջանցքների ինտեգրումը և միջազգային առևտրային հոսքերի օպտիմալացումը»։ Այս համատեքստում հատկապես ընդգծվում է Ադրբեջանի առաջատար դիրքը՝ Հյուսիս-Հարավ և ԱԿՄՏԵԱ տրանսպորտային միջանցքներում։ «Ադրբեջանը բարձր է գնահատվում ԱՊՀ-ում մուլտիմոդալ տրանսպորտային համակարգի զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար և համարվում է մինչև 2030 թվականը նախատեսված տրանսպորտային ռազմավարությունների իրականացման գործում հիմնական գործընկեր», - հայտարարել է Նեմատովը։

• Нематов о лидирующей позиции Азербайджана в транспортных коридорах
Азербайджан активно участвует в разработке стратегических документов по развитию транспортного сектора Содружества независимых государств (СНГ) до 2030 года.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель генерального секретаря СНГ Ильхом Нематов на 83-м заседании Совета по железнодорожному транспорту стран СНГ в Баку.
Он отметил, что в последние годы Азербайджан выделяется значимыми инициативами по реализации региональных транспортных проектов, расширению мультимодальных коридоров и модернизации логистической инфраструктуры.
Нематов добавил, что делегация Азербайджана играет особо важную роль в разработке «Приоритетных направлений сотрудничества до 2030 года» и «Стратегии развития железнодорожного транспорта в пространстве 1520» по развитию транспортных связей в пространстве СНГ.
«Основными направлениями стратегии являются цифровизация, информационная безопасность, интеграция коридоров и оптимизация международных торговых потоков. В этом контексте особенно подчеркивается лидирующая позиция Азербайджана в транспортных коридорах Север – Юг и ТМТМ. Азербайджан высоко оценивается за свой вклад в формирование мультимодальной транспортной системы в СНГ и считается одним из ключевых партнеров в реализации транспортных стратегий, запланированных до 2030 года», – заявил Нематов.