26 Նոյեմբերի 2025 - 14:26
Բաքվում տեղի է ունենում Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) Երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի 83-րդ նիստը։
Ըստ APA-ի՝ միջոցառմանը մասնակցում են Ադրբեջանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի, Վրաստանի, Իրանի, Հայաստանի, Լատվիայի և Էստոնիայի երկաթուղային վարչությունների ղեկավարները, ինչպես նաև Երկաթուղիների համագործակցության կազմակերպության, ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի և Երկաթուղային աշխատողների արհմիությունների միջազգային կոնֆեդերացիայի ներկայացուցիչները։
Նիստում քննարկվում են ԱՊՀ երկաթուղային ցանցի 2025 թվականի առաջին ինը ամիսների աշխատանքը, միջազգային փոխադրումների համար նախատեսված բեռնատար և կոնտեյներային գնացքների ձևավորումը, միջազգային տրանսպորտային միջանցքների զարգացումը, միջազգային բեռնափոխադրումների 2026 թվականի սակագնային քաղաքականությունը և այլ հարցեր։

26 Ноября 2025 - 11:26
В Баку проходит 83-е заседание Совета по железнодорожному транспорту государств – участников Содружества Независимых Государств (СНГ).
Как сообщает АПА, в мероприятии участвуют руководители железнодорожных администраций Азербайджана, России, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана, Грузии, Ирана, Армении, Латвии и Эстонии, а также представители Организации сотрудничества железных дорог (ОСЖД), Исполнительного комитета СНГ и Международной конфедерации профсоюзов железнодорожников.
На заседании обсуждаются итоги работы железнодорожной сети СНГ за первые девять месяцев 2025 года, формирование грузовых и контейнерных поездов для международных перевозок, развитие международных транспортных коридоров, тарифная политика на международные грузовые перевозки на 2026 год и другие вопросы.