• Թյուրքական աշխարհի և Կենտրոնական Ասիայի ինտեգրումն անհնար է առանց Ադրբեջանի և Թուրքիայի. ANKASAM-ի տնօրեն
24 Նոյեմբերի 2025 - 14:21
«Կենտրոնական Ասիա + Ադրբեջան» ձևաչափը կամրապնդվի և կընդլայնվի առաջիկա տարիներին։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ANKASAM ռազմավարական հետազոտությունների թուրքական կենտրոնի տնօրեն Մեհմեթ Սեյֆեդդին Էրոլը՝ ելույթ ունենալով ադրբեջանական և թուրքական վերլուծական կենտրոնների առաջին Շուշայի ֆորումում։
Մասնագետն ընդգծել է, որ Հայրենական պատերազմից հետո Ադրբեջանի և Թուրքիայի դիրքերը տարածաշրջանում զգալիորեն ամրապնդվել են։ Նա նշել է, որ երկու երկրները կարևոր դեր են խաղում թյուրքական աշխարհի օրակարգի ձևավորման գործում և ունեն զգալի զսպող ներուժ ռազմական ոլորտում։
«Առանց Ադրբեջանի և Թուրքիայի թյուրքական աշխարհի և Կենտրոնական Ասիայի ինտեգրումն անհնար է։ Այսօր տարածաշրջանի պետությունների վստահության մակարդակը զգալիորեն բարձրացել է, հատկապես Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների համատեքստում։ Կենտրոնական Ասիայի երկրները ստացել են ավելի մեծ հնարավորություններ անկախ գործողությունների համար, ինչը հատկապես ակնհայտ է Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև հավասարակշռության ֆոնին», - նշել է Էրոլը։
Նա նաև ընդգծել է, որ «Կենտրոնական Ասիա + Ադրբեջան» ձևաչափը ոչ միայն կամրապնդվի, այլև կընդլայնվի. «Մենք արդեն տեսնում ենք, որ այս ձևաչափը բացում է ավելի լայն համագործակցության ճանապարհ, հնարավոր է՝ նույնիսկ ընդգրկելով Հարավային Ասիան։ Սա չափազանց կարևոր զարգացում է։ Տարածաշրջանում նոր կառուցվածքային գործընթացը և ավելի կանխատեսելի քաղաքական միջավայրը մեծ նշանակություն ունեն Թուրքական պետությունների կազմակերպության շրջանակներում ինտեգրման համար»։

24 Ноября 2025 - 12:21
Как сообщает Report, об этом заявил директор турецкого Центра стратегических исследований ANKASAM Мехмет Сейфеддин Эрол, выступая на первом Шушинском форуме мозговых центров Азербайджана и Турции.
Эксперт подчеркнул, что после Оттечетсвенной войны позиции Азербайджана и Турции в регионе существенно укрепились. По его словам, две страны играют ключевую роль в формировании повестки тюркского мира и обладают значительным сдерживающим потенциалом в военной сфере.
«Без Азербайджана и Турции интеграция тюркского мира и Центральной Азии невозможна. Сегодня уровень уверенности государств региона значительно вырос, особенно в контексте отношений с Россией. Страны Центральной Азии получили более широкие возможности для самостоятельных действий, что особенно проявляется на фоне баланса между Россией и Китаем», — отметил Эрол.
Он также подчеркнул, что формат «Центральная Азия + Азербайджан» будет не только усиливаться, но и расширяться: «Мы уже видим, что этот формат открывает путь к более широкому сотрудничеству, которое может охватить даже Южную Азию. Это чрезвычайно важное развитие. Новый процесс структурирования в регионе и более предсказуемая политическая среда имеют большое значение для интеграции в рамках Организации тюркских государств».