24 Նոյեմբերի 2025 - 09:50
Ադրբեջանը խորացնում է իր համագործակցությունը Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (D-8) հետ՝ որպես լիիրավ անդամ։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է Euronews-ի հոդվածում՝ նվիրված Բաքվում առաջին անգամ անցկացված D-8 մեդիա ֆորումին։
Նշվում է, որ Ադրբեջանը՝ որպես D-8 անդամ, գլոբալ տնտեսական քննարկումներում խաղում է համակարգող հարթակի դեր՝ զարգացող երկրների համար, որոնք հիմնականում մուսուլմանական բնակչություն ունեն, և առաջ է քաշում մի շարք նախաձեռնություններ՝ դաշինքի հետ լիարժեք ինտեգրման համար։
Հոդվածի հեղինակները հիշեցնում են, որ միջոցառման ժամանակ ընթերցվել է նախագահ Իլհամ Ալիևի ուղերձը ուղղված՝ մասնակիցներին, որում նշվել է, որ մեդիա ֆորումի սկզբնական նպատակներից մեկը D-8-ի անդամների մեդիա կառույցների միջև հուսալի համագործակցության ձևավորումն ու անաչառ, օբյեկտիվ և պատասխանատու տեղեկատվական տարածության ստեղծումն էր։ Նշվում է, որ Բաքվում անցկացված ֆորումի ընթացքում ձեռք են բերվել կարևոր արդյունքներ, ինչպիսիք են D-8-ի մեդիավարպետության կենտրոնի ստեղծումը և ապատեղեկատվության դեմ պայքարի նոր ռազմավարությունների մշակումը։

• Euronews пишет о прошедшем в Баку Медиафоруме D-8
Азербайджан углубляет сотрудничество с Организацией экономического сотрудничества D-8 в качестве полноправного члена.
Как сообщает Report, об этом говорится в статье Euronews о медиафоруме D-8, который впервые прошел в Баку.
Отмечается, что Азербайджан, как член D-8, играет роль координационной платформы для развивающихся стран с преимущественно мусульманским населением в глобальных экономических дискуссиях, выдвигает ряд инициатив для полной интеграции с блоком.
Авторы статьи напоминают, что на мероприятии было зачитано обращение президента Ильхама Алиева к участникам, в котором отмечалось, что одной из первоначальных задач медиафорума является формирование надежного сотрудничества между медиа-структурами членов D-8, создание беспристрастного, объективного и ответственного информационного пространства. Отмечается, что в рамках форума в Баку были достигнуты важные результаты, такие как создание Центр медиамастерства D-8 и разработка новых стратегий борьбы с дезинформацией.