13 Նոյեմբերի 2025 - 17:39
Ադրբեջանը 2026 թվականին կավելացնի անասնաբուժական և ագրոքիմիական ծառայությունների ծախսերը, մասնավորապես՝ կանխարգելիչ միջոցառումների համար։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է գյուղատնտեսության նախարար Մեջնուն Մամեդովը՝ Միլլի Մեջլիսի համապատասխան կոմիտեների համատեղ նիստում։
Նախարարի խոսքով՝ անասնաբուժական ծառայությունների ծածկույթը հաջորդ տարի կընդլայնվի, ներառյալ սիբիրախտի, դաբաղի, բրուցելոզի, կատաղության և այլ վարակիչ հիվանդությունների դեմ պատվաստումները, որոնք կֆինանսավորվեն պետության կողմից։
Մամեդովը նշել է, որ 2026 թվականին պետական բյուջեից 41.9 միլիոն մանաթ է հատկացվել անասնաբուժական ծառայությունների կազմակերպման, պատվաստանյութերի և անհրաժեշտ պարագաների ձեռքբերման համար։ Նա նաև հայտարարել է, որ նախարարությունը խնդրել է լրացուցիչ 3 միլիոն մանաթ ավելացնել՝ աշխատանքների արդյունավետությունը բարելավելու համար։
Բույսերի պաշտպանության միջոցառումների և ագրոքիմիական ծառայությունների ֆինանսավորումը նույնպես կավելանա։ Պետական բյուջեից վնասատուների դեմ պայքարի համար կհատկացվի 5.4 միլիոն մանաթ, իսկ ագրոքիմիական վերլուծության և սերմերի փորձարկման համար՝ 8.2 միլիոն մանաթ։

• Министр: Азербайджан увеличит расходы на ветеринарные и агрохимические услуги
Азербайджан в 2026 году увеличит расходы на ветеринарные и агрохимические услуги, в частности на профилактические меры.
Как сообщает Report, об этом заявил министр сельского хозяйства Меджнун Мамедов на совместном заседании профильных комитетов Милли Меджлиса.
По словам министра, в следующем году планируется расширить охват ветеринарных услуг, включая вакцинацию против сибирской язвы, ящура, бруцеллеза, бешенства и других инфекционных заболеваний, проводимую за счет государства.
Мамедов отметил, что на организацию ветеринарной службы, закупку вакцин и необходимых принадлежностей в 2026 году из госбюджета предусмотрено 41,9 млн манатов. Он также сообщил, что министерство обратилось с просьбой увеличить эту сумму еще на 3 млн манатов для повышения эффективности работы.
Дополнительно увеличивается финансирование мер по защите растений и агрохимическим услугам. Из госбюджета на борьбу с вредителями выделят 5,4 млн манатов, а на агрохимические анализы и контроль семян  8,2 млн манатов.