• Ադրբեջանի ՆԳՆ մամուլի խոսնակը՝ զինվորների քաջության մասին. «Մեզ 300 կամավոր էր պետք, բայց մեկ քայլ առաջ արեցին 600-ը...
13 Նոյեմբերի 2025 - 17:15
Ադրբեջանի ՆԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար, ոստիկանության փոխգնդապետ Էլշադ Հաջիևը պատմել է՝ 2020 թվականի աշնանային Հայրենական պատերազմից մի ցնցող դրվագ, որը հստակ ցույց է տալիս ՆԳՆ ներքին զորքերի զինվորների քաջությունը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, նա ասել է.
«Երբ սկսվեց ռազմական հակահարձակողական գործողությունը, հրաման տրվեց ՆԳՆ ներքին զորքերից ընտրել 300 հատուկ նշանակության ջոկատի զինվորների։ Հրամանատարը հրաման տվեց. «Թող միայն 300 կամավոր առաջ անցնի»։
Բայց մեկ քայլ առաջ արեցին շարքում գտնվող բոլոր 600 զինվորները՝ միաձայն գոռալով. «Մենք բոլորս պատրաստ ենք»։ Սա պարզապես ընտրություն չէր։ Այս քայլը դարձավ Հայրենիքի նկատմամբ անսահման սիրո և հավատարմության վկայություն»։
«Այդ քաջերից 29-ը զոհվեցին Շուշայի վրա հարձակման ժամանակ: Նրանցից յուրաքանչյուրը Ադրբեջանի հպարտությունն է, ազգային հերոսը: «Թող Ալլահը ողորմի նրանց»,- հայտարարել է Էլշադ Հաջիևը:

13 Ноября 2025 - 14:15
Руководитель пресс-службы Министерства внутренних дел Азербайджана, полковник-лейтенант полиции Эльшад Гаджиев рассказал один из ярких эпизодов Отечественной войны осени 2020 года, наглядно демонстрирующий доблесть воинов Внутренних войск МВД.
Как сообщает Armenia.Az, он заявил:
«Когда началась военная контрнаступательная операция, было дано распоряжение отобрать 300 воинов спецназа Внутренних войск МВД Азербайджана. Командир отдал команду: «Пусть только 300 добровольцев выйдут вперёд!».
Но шаг вперёд сделали все 600 воинов, находившихся в строю, как один выкрикнув – «Мы все готовы!». Это был не просто выбор. Данный шаг стал показателем огромной любви и верности к Родине!
29 из этих храбрецов погибли при штурме города Шуша. Каждый из них – гордость Азербайджана, народный герой. Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin!», - заявил Эльшад Гаджиев.