01 Նոյեմբերի 2025 - 09:38
Սա արդեն դիվանագիտական կորպուսի 20-րդ այցն է Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներ՝ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի շրջաններ։
APA-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի օգնական, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերի բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը։
Նրա խոսքով, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները ծանոթացել են անկացվող վերականգնման և շինարարական աշխատանքներին, ինչպես նաև նախկին հարկադիր վերաբնակների հայրենի հողեր վերադարձի և այդ շրջաններում կյանքի վերականգնման գործընթացին։
Հիքմեթ Հաջիևը հայտնել է, որ այս այցի ընթացքում օտարերկրյա դիվանագետները ծանոթացել են՝ Ջաբրայիլի և Զանգելանի շրջաններում կատարվող վերականգնման աշխատանքներին. «Բացի այդ, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները ծանոթացել են՝ Զանգեզուրի միջանցքի ադրբեջանական հատվածում կատարվող աշխատանքներին և մասնակցել են ճեպազրույցին։ Այս առումով այցը մեծ նշանակությւն ունի՝ դիվանագիտական կորպուսի և նրանց ներկայացրած երկրների դիրքորոշման համար»։
Հիքմեթ Հաջիևը նշել է, որ Ադրբեջանը 2021 թվականից ի վեր ինտենսիվորեն կառուցում է Հորադիզից մինչև Զանգիլան հատվածը՝ ներքին ռեսուրսներըի հաշվին. «Երկաթուղային և ճանապարհային ենթակառուցվածքները, այդ թվում՝ թունելները, կառուցվում են ինտենսիվ տեմպերով: Մյուս հատվածում այս գործընթացն իրականացվում է Հայաստանի կողմից՝ երկկողմանի հիմունքներով՝ Միացյալ Նահանգների հետ: Մենք հետևում ենք այս գործընթացներին: Քննարկվում է նաև՝ Նախչըվանի ավելի քան 188 կիլոմետր երկարությամբ հատվածում երկաթուղային ենթակառուցվածքների իրագործմանը միջազգային գործընկերների ներգրավումը»:

• Гаджиев: Иностранные дипломаты ознакомились с проводимыми работами на освобожденных территориях
Это уже 20-й визит дипломатического корпуса на освобождённые территории Азербайджана — в Карабахский и Восточно-Зангезурский районы.
Как сообщает AПA, об этом заявил помощник президента Азербайджанской Республики, завотделом по вопросам внешней политики Администрации президента Азербайджанской Республики Хикмет Гаджиев.
По его словам, представители дипломатического корпуса ознакомились с проводимыми восстановительными и строительными работами, а также с процессом возвращения бывших вынужденных переселенцев на родные земли и оживлением жизни в этих районах.
Хикмет Гаджиев сообщил, что в ходе этого визита иностранные дипломаты ознакомились с восстановительными работами в Джебраильском и Зангиланском районах: «Кроме того, представители дипломатического корпуса ознакомились с работами на азербайджанском участке Зангезурского коридора и приняли участие в брифинге. В этом смысле визит имеет важное значение для позиции дипломатического корпуса и стран, которые они представляют».
Хикмет Гаджиев отметил, что Азербайджан с 2021 года ведет интенсивное строительство участка от Горадиза до Зангилана за счет внутренних ресурсов: «Инфраструктура железных и автомобильных дорог, включая туннели, строится интенсивными темпами. На другом сегменте этот процесс реализуется Арменией на двусторонней основе с США. Мы следим за этими процессами. Также рассматривается привлечение международных партнёров к реализации железнодорожной инфраструктуры на участке длиной более 188 километров в нахчыванском сегменте».