31 0Հոկտեմբերի 2025 - 11:25
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարականի համաձայն՝ նախկին ներքին տեղահանվածների հերթական խումբ վերադառնում է Աղդամի շրջանի Խըդըրլը գյուղ։
Report-ի փոխանցմամբ՝ նախկին ներքին տեղահանվածների ընտանիքները նախկինում ժամանակավորապես բնակվել են երկրի տարբեր շրջաններում, հիմնականում՝ հանրակացարաններում, առողջարաններում և վարչական շենքերում։ Այժմ Խըդըրլը գյուղ է վերադառնում 24 ընտանիք (124 մարդ)։
Հայրենիք վերադարձող բնակիչները շնորհակալություն են հայտնել նախագահ Իլհամ Ալիևին և առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևային՝ պետական համապարփակ աջակցության համար։ Նրանք նաև երախտագիտություն են հայտնել քաջարի ադրբեջանական բանակին և հերոս զինվորներին ու սպաներին, որոնք ազատագրել են մեր հողերը։

• «Великое возвращение»: в Хыдырлы переселятся 24 семьи
В соответствии с поручением президента Азербайджана Ильхама Алиева в село Хыдырлы Агдамского района возвращается очередная группа бывших вынужденных переселенцев.
Как сообщает Report, семьи бывших вынужденных переселенцев ранее временно проживали в различных регионах страны  преимущественно в общежитиях, санаториях и административных зданиях. На данном этапе в село Хыдырлы возвращается 24 семьи (124 человека).
Жители, возвращающиеся в родные края, поблагодарили президента Ильхама Алиева и первого вице-президента Мехрибан Алиеву за всестороннюю государственную заботу. Они также выразили признательность доблестной азербайджанской армии, героическим солдатам и офицерам, освободившим наши земли от оккупации.