30 0Հոկտեմբերի 2025 - 16:49
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօրվա դատական նիստում շարունակվել է՝ Հայաստանի քաղաքացիների դեմ հարուցված քրեական գործով փաստաթղթերի ընթերցումը։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ, 2020 թվականի Թովուզի իրադարձություններից (Թովուզի մարտեր - խմբ.) հետո պատրաստված տեսանյութը՝ լսումների ժամանակ ուսումնասիրվել է մեղադրյալ Դավիթ Իշխանյանի խնդրանքով։ Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 24-ի դատական նիստում Իշխանյանի փաստաբանը միջնորդություն է ներկայացրել տվյալ տեսանյութը ուսումնասիրելու համար։
Դատարանում ցուցադրվել է 2020 թվականի օգոստոսի 28-ին YouTube սոցիալական ցանցում տեղադրված տեսանյութը։ Տեսանյութում երևում է, թե ինչպես է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սարդարապատում պարգևատրում հայ զինծառայողներին։ Միջոցառմանը, որին մասնակցել է նաև Արայիկ Հարությունյանը, Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ բոլոր պարգևատրվածները հուլիսյան մարտերի ակտիվ մասնակիցներ են եղել։
Պետական մեղադրող Վուսալ Աբդուլլաևը դիմել է մեղադրյալ Արայիկ Հարությունյանին։ Նա նախ նշել է, որ տեսանյութում երևում է, թե ինչպես են պարգևատրվում հուլիսյան մարտերին մասնակցած հայ զինծառայողները։ «Ի՞նչ նպատակով և ի՞նչ կարգավիճակով եք դուք հրավիրվել այս միջոցառմանը։ 2020 թվականի հունիսի 19-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի և ինքնահռչակ կազմավորման համատեղ նիստ։ Ո՞րն էր այնտեղ ձեր մասնակցության նպատակը։ Դատավարության ընթացքում դուք հայտարարել եք, որ հուլիսյան մարտական գործողությունները որևէ կապ չունեն ինքնահռչակ ռեժիմի հետ։ Ինչո՞ւ է հրավիրվել այդ նիստը, և ի՞նչ հարցեր են քննարկվել»։
Մեղադրյալը պատասխանել է, որ անօրինական կազմավորման «ներկայացուցիչները» մշտապես հրավիրվում էին Հայաստանում անցկացվող նմանատիպ միջոցառումների։ Նիստերի ժամանակ քննարկվել են Հայաստանի անվտանգության, բանակի մարտունակության և հնարավոր պատերազմական սցենարների հարցեր։

• В Бакинском суде показали видео с участием Пашиняна и Арутюняна в мероприятии после Товузских боёв
30 Октября 2025 - 15:49
На сегодняшнем процессе в Бакинском военном суде по уголовному делу граждан Армении продолжилось оглашение документов.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на заседании по ходатайству обвиняемого Давида Ишханяна был изучен видеоматериал, подготовленный после Товузских событий (Товузские бои – ред.) в 2020 году. Напомним, что на судебном заседании 24 октября адвокат Ишханяна выступил с ходатайством об исследовании данного видео.
На суде было показано видео, размещенное в социальной сети YouTube 28 августа 2020 года. В видеоматериале премьер-министр Армении Никол Пашинян в Сардарабаде награждает армянских военнослужащих. На мероприятии, в котором участвовал также Араик Арутюнян, Никол Пашинян заявил, что все награжденные были активными участниками июльских боев.
Государственный обвинитель Вюсал Абдуллаев обратился к обвиняемому Араику Арутюняну. Сначала он отметил, что на видео награждаются армянские военнослужащие, участвовавшие в июльских боях. «С какой целью и в каком статусе вы были приглашены на это мероприятие? 19 июня 2020 года состоялось совместное заседание совета безопасности Армении и самопровозглашенного образования. Какова была цель вашего участия там? В ходе судебного следствия вы заявили, что июльские бои не имели никакого отношения к самопровозглашенному режиму. По какой необходимости было созвано это заседание и какие вопросы обсуждались?».
Обвиняемый ответил, что «представители» незаконного образования постоянно приглашались на подобные мероприятия в Армении. На заседании обсуждались вопросы безопасности Армении, состояние боеготовности армии и возможные сценарии войны.