30 0Հոկտեմբերի 2025 - 14:13
Կովկասի մահմեդականների վարչության (ԿՄՎ) նախագահ Շեյխ-ուլ-Իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն Վատիկանում մասնակցել է Nostra Aetate փաստաթղթի 60-ամյակին նվիրված արարողությանը։
Trend-ի փոխանցմամբ՝ Վատիկանի Պողոս VI դահլիճում կայացած «Միասին հանուն հույսի» միջոցառման ժամանակ ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Սուրբ Աթոռի միջկրոնական երկխոսության դիկաստերիայի ղեկավար կարդինալ Ջորջ Յակոբ Կուվակադը և Քրիստոնեական միասնության խթանման դիկաստերիայի ղեկավար կարդինալ Կուրտ Քոխը։
Այնուհետև ելույթ է ունեցել Հռոմի պապ Լևոն XIV-ը՝ նշելով, որ վերջին տարիներին կաթոլիկ եկեղեցու և այլ կրոնների, այդ թվում՝ իսլամի հետևորդների միջև հաստատվել են խորը և երկարատև հարաբերություններ և շնորհակալություն հայտնելով բոլոր նրանց, ովքեր նպաստել են այս երկխոսությանը։
Նշվել է մարդկային եղբայրության վերաբերյալ 2019 թվականին Աբու Դաբիում հանգուցյալ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի և Ալ-Ազհարի մեծ իմամ Ահմեդ ալ-Թայեբի կողմից ստորագրված պատմական փաստաթղթի կարևորությունը։ Հռոմի պապը կոչ է արել մարդկանց դատապարտել բռնությունն ու անարդարությունը, դիմակայել տարաձայնություններին և նպաստել խաղաղությանը։
Միջոցառմանը մասնակցել է մոտ երկու հազար մարդ, այդ թվում՝ տարբեր երկրների կրոնական առաջնորդներ և Սուրբ Աթոռում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ։

• 60-летие документа Nostra Aetate: Пашазаде в Ватикане
Председатель Управления мусульман Кавказа (УМК) шейх-уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде принял участие в церемонии, посвященной 60-летию документа Nostra Aetate в Ватикане.
Как сообщает Trend, на мероприятии «Вместе ради надежды», состоявшемся в зале Павла VI Ватикана, с приветственными речами выступили префект Дикастерии Святого Престола по межрелигиозному диалогу кардинал Джордж Якоб Кувакад и префект Дикастерии по продвижению христианского единства кардинал Курт Кох.
Затем выступил Папа Римский Лев XIV, который отметил, что в последние годы между Католической церковью и последователями других религий, включая ислам, установились глубокие и прочные отношения, и поблагодарил всех, кто способствовал этому диалогу.
Была отмечена важность исторического документа о человеческом братстве, подписанного в Абу-Даби в 2019 году покойным Папой Франциском и Великим имамом Аль-Азхара Ахмедом ат-Тайибом. Папа призвал людей осудить насилие и несправедливость, противостоять разногласиям и содействовать миру.
В мероприятии, в котором участвовало около двух тысяч человек, приняли участие религиозные лидеры из разных стран и представители дипломатического корпуса, аккредитованного при Святом Престоле.
Следует отметить, что Nostra Aetate — основной документ Второго Ватиканского собора, заложивший основу отношений Римско-католической церкви с нехристианскими религиями.