30 0Հոկտեմբերի 2025 - 13:11
«Մենք ունենք խաղաղություն, և սա իրականություն է: Սա պատմական փոփոխություն է ոչ միայն Ադրբեջանի հետ մեր երկկողմ հարաբերություններում, այլև մեր տարածաշրջանի համար որպես ամբողջություն»:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին Փարիզի խաղաղության ֆորումում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Վստահ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը կաջակցի այն ամենին, ինչին մենք մինչ հիմա հասել ենք: Կասկած չունեմ, որ Հայաստանի քաղաքացիները կաջակցեն խաղաղության օրակարգին և խաղաղության գործընթացին», - նշել է Փաշինյանը:
Նա նաև հավելել է. «Հայ-թուրքական սահմանի բացումը և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը ժամանակի հարց է: Դրա համար այժմ էական խոչընդոտներ չկան»:
Փաշինյանը չի կարող ասել, թե որքան շուտ դա տեղի կունենա: Սակայն նա վստահ է, որ կգա ժամանակը, երբ Հայաստանն ու Թուրքիան կհաստատեն քաղաքական և տնտեսական համագործակցություն և կդառնան «նորմալ հարևաններ»:

30 Октября 2025 - 10:11
«У нас есть мир, и это реальность. Это историческое изменение не только в наших двусторонних отношениях с Азербайджаном, но и для нашего региона в целом».
Как перадает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об это заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на Парижском мирном форуме.
«Я уверен, что народ Республики Армения будет поддерживать то, что мы до сих пор достигли. Я не сомневаюсь, что граждане Армении поддержат повестки мира и мирного процесса», — отметил Пашинян.
Также он добавил: «Открытие армяно-турецкой границы и установление дипотношений — вопрос времени. Никаких существенных препятствий для этого сейчас нет».
Как скоро это произойдет — Пашинян не может сказать. Но он уверен — настанет время, когда Армения и Турция установят политическое и экономическое сотрудничество и станут «нормальными соседями».