30 0Հոկտեմբերի 2025 - 08:56
Ժամանակակից Թուրքիայի հիմնադիր Գազի Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի գաղափարները՝ հանրապետական համակարգի, աշխարհիկ կառավարման և ժողովրդավարական արժեքների վերաբերյալ, հիմք են հանդիսանում մեր եղբայրական երկրի կայուն զարգացման համար։
Ժամանակակից ականավոր քաղաքական և պետական գործիչ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի ղեկավարությամբ այսօր Թուրքիան վերածվել է աշխարհի ամենահզոր պետություններից մեկի։ Եղբայրական Թուրքիան, միջազգային հարաբերությունների նոր համակարգում իր առաջատար դիրքով, իր անկախ և բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականության միջոցով ցուցաբերում է պատասխանատվություն, ազնվություն և հեռատեսություն։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Միլլի մեջլիսի (խորհրդարանի) խոսնակ Սահիբա Գաֆարովան Բաքվում Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրման 102-ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ։
Նա նշել է, որ Մերձավոր Արևելքից մինչև Արևելյան Եվրոպա մի շարք ճգնաժամային տարածաշրջաններում Թուրքիայի ջանքերը ծառայում են խաղաղությանը և երկխոսությանը և խորը հարգանք ու համակրանք են առաջացնում ամբողջ աշխարհում։ Թուրքիայի դիվանագիտությունը ճկունության և իմաստության խորհրդանիշ է, իսկ նրա ձայնը՝ խաղաղության, կայունության և արդարության ձայնը։

30 Октября 2025 - 08:56
Идеи основателя современной Турции Гази Мустафы Кемаля Ататюрка о республиканском строе, светском государственном управлении и демократических ценностях являются основой устойчивого развития братской страны.
Под руководством выдающегося политического и государственного деятеля современности Реджепа Тайипа Эрдогана Турция сегодня превратилась в одно из самых могущественных государств мира. Братская Турция, обладая ведущей позицией в новой системе международных отношений, посредством независимой и многовекторной внешней политики демонстрирует пример ответственности, принципиальности и дальновидности.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказала председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова на мероприятии, проведенном в Баку по случаю 102-й годовщины основания Турецкой Республики.
Она отметила, что усилия Турции, проявляемые в ряде кризисных регионов - от Ближнего Востока до Восточной Европы, служат миру и диалогу, вызывают глубокое уважение и симпатию во всем мире. Дипломатия Турции - символ гибкости и мудрости, а ее голос - голос мира, стабильности и справедливости.
Председатель Милли Меджлиса подчеркнула, что объединение созидательной энергии турецкого народа привело к достижению впечатляющих успехов в экономике, науке, технологиях, оборонной промышленности и других сферах.