• Լերիքում տեղի առաջին անգամ էկոփառատոն է անցկացվել
Չորեքշաբթի Լերիքում անցկացվել է՝ Զբոսաշրջության պետական գործակալության և Լերիքի շրջանի գործադիր իշխանության կողմից կազմակերպված առաջին էկոփառատոնը:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտնել է Զբոսաշրջության պետական գործակալությունը։
«Փառատոնի հիմնական նպատակն է՝ խթանել տեղական տուրիստական արտադրանքը, աջակցել՝ գյուղական տուրիզմին, տարածաշրջանային ավանդույթների ու մշակութային ժառանգության մասսայականացումը, ինչպես նաև նպաստել էկոտուրիզմի, ագրոկենսաբազմազանության ռեսուրսների և զբոսաշրջության ոլորտում գյուղացիների գործունեության զարգացմանը», - նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Փառատոնի շրջանակներում կազմակերպվել է զբոսաշրջությանը նվիրված ցուցահանդես, այդ թվում՝ հարավային տարածաշրջանում էկո- և ագրո-զբոսաշրջության հնարավորությունների, տեղական արտադրողների և գյուղացիների արտադրանքի տոնավաճառ, ինչպես նաև ձեռքի աշխատանքի ցուցահանդես։ Կազմակերպվել են նաև արտադրանքի համտեսներ և վարպետության դասեր։

29 Октября 2025 - 16:11
В Лерике в среду прошел первый экофестиваль, организованный Госагентством по туризму и Исполнительной властью Лерикского района.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщает ГАТ.
«Основная цель фестиваля — продвижение местных туристических продуктов, поддержка сельского туризма, популяризация региональных традиций и культурного наследия, а также содействие развитию экотуризма, ресурсов агробиоразнообразия и деятельности фермеров в сфере туризма», — отмечается в информации.
В рамках фестиваля прошла выставка, посвящённая туризму, в том числе возможностям эко- и агротуризма в южном регионе, ярмарка продукции местных производителей и фермеров, а также изделий ручной работы. Также были организованы дегустации продукции и мастер-классы.