29 0Հոկտեմբերի 2025 - 15:41
Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան դիմել է Չեռնոգորիայի օմբուդսմեն Սինիշա Բժեկովիչին՝ Չեռնոգորիայի մայրաքաղաք Պոդգորիցայում մի քանի Ադրբեջանի քաղաքացիների ձերբակալման վերաբերյալ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են օմբուդսմենի գրասենյակի մամուլի ծառայությունից, հանձնակատարը դիմել է իր չեռնոգորացի գործընկերոջը խնդրանքով՝ վերահսկողության տակ վերցնել այս հարցը և ապահովել կալանքի տակ գտնվող Ադրբեջանի քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը՝ համաձայն Չեռնոգորիայի ազգային օրենսդրության և մարդու իրավունքների միջազգային պարտավորությունների։
Օմբուդսմենը ընդգծել է՝ կալանավորվածների անմեղության կանխավարկածի իրավունքի, իրավաբանական օգնություն ստանալու և թարգմանչի օգտագործման ապահովման կարևորությունը։

29 Октября 2025 - 14:07
Уполномоченный по правам человека Азербайджана (омбудсмен) Сабина Алиева обратилась к омбудсмену Черногории Синише Бжековичу по поводу задержания ряда граждан Азербайджана в столице Черногории - Подгорице.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе Аппарата омбудсмена, уполномоченный обратилась к черногорскому коллеге с просьбой взять этот вопрос под контроль и обеспечить защиту прав граждан Азербайджана, находящихся под стражей, в соответствии с национальным законодательством Черногории, а также международными обязательствами в области прав человека.
Омбудсмен подчеркнула важность обеспечения права задержанных на презумпцию невиновности, доступ к юридической помощи и использование переводчика.
Сабина Алиева также подчеркнула важность предотвращения любой дискриминации, разжигания ненависти или враждебных отношений по этническому, национальному или религиозному признаку в соответствии с принципами равенства и недискриминации, закрепленными в международных документах.