29 0Հոկտեմբերի 2025 - 16:08
Ադրբեջանական կողմից համանախագահ, փոխվարչապետ Սամիր Շարիֆովի և բելառուսական կողմից համանախագահ, փոխվարչապետ Նատալյա Պետկևիչի գլխավորած՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Բելառուսի Հանրապետության միջև տնտեսական համագործակցության համատեղ միջկառավարական հանձնաժողովի պատվիրակությունը այցելել է օկուպացիայից ազատագրված Ֆիզուլիի շրջան։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի Աղդամի, Ֆիզուլիի և Խոջավենդի շրջաններում հատուկ ներկայացուցիչ Էմին Հուսեյնովը՝ հյուրերին մանրամասն պատմել է Ֆիզուլիի միջազգային օդանավակայանի գործունեության մասին։ Նշվել է, որ Ֆիզուլիի միջազգային օդանավակայանը, որը հայտնի է որպես Ղարաբաղի օդային դարպաս, կառուցված է ամենաբարձր չափանիշներով և կարող է սպասարկել բոլոր տեսակի ինքնաթիռներ։ Նշվել է նաև, որ ազատագրված տարածքներում ընթանում են լայնածավալ շինարարական և վերականգնման աշխատանքներ։ Ֆիզուլի քաղաքում կառուցվել է բնակելի համալիր, և նախկին հարկադիր վերաբնակները վերադառնում են հայրենի վայրեր
Տեղեկատվություն է տրամադրվել նաև Ֆիզուլիում կառուցված Միրզա Ուլուղբեյի անվան միջնակարգ դպրոցի մասին, որը Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը նվիրաբերել է ադրբեջանական ժողովրդին, ինչպես նաև Ղազախստանի ժողովրդի կողմից ադրբեջանական ժողովրդին նվիրաբերված Կուրմանգազիի անվան մանկական արվեստի կենտրոնի մասին: Նշվել է, որ Ֆիզուլիում ներկայումս ընթանում է կենտրոնական հիվանդանոցի և մասնագիտական-կրթական համալիրի շինարարությունը: Դովլեթյարլը գյուղի շինարարությունը շարունակվում է արագացված տեմպերով: Ֆիզուլիում երկրորդ և երրորդ բնակելի համալիրների շինարարությունը կսկսվի այս տարվա վերջին-հաջորդ տարվա սկզբին: Շուտով կսկսվի կենտրոնական քաղաքային զբոսայգու հիմնարկեքը: Փիրահմեդլի գյուղի շինարարությունը նոր է սկսվել և կավարտվի 2026 թվականի վերջին:

29 Октября 2025 - 12:55
Делегация Совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Азербайджанской Республикой и Республикой Беларусь во главе с сопредседателем с азербайджанской стороны, заместителем премьер-министра Самиром Шарифовым и сопредседателем с белорусской стороны, заместителем премьер-министра Натальей Петкевич посетила освобожденный от оккупации Физулинский район.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, специальный представитель президента Азербайджанской Республики в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах Эмин Гусейнов подробно рассказал гостям о деятельности Физулинского международного аэропорта. Было отмечено, что Физулинский международный аэропорт, называемый воздушными воротами Карабаха, построен на самом современном уровне и способен принимать любые самолеты. Было отмечено, что на освобожденных от оккупации территориях ведутся широкомасштабные строительно-восстановительные работы. В городе Физули построен жилой массив и бывшие вынужденные переселенцы возвращаются в родной край.
Также была предоставлена информация о построенных в Физули и переданных в дар азербайджанскому народу президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым от узбекского народа средней школе имени Мирзы Улугбея, о Центре детского творчества имени Курмангазы, подаренной народом Казахстана азербайджанскому народу. Было отмечено, что в настоящее время в Физули ведется строительство центральной больницы и профессионально-образовательного комплекса. Строительство села Довлетярлы продолжается ускоренными темпами. Строительство второго и третьего жилых комплексов в Физули начнется в конце этого – начале следующего года. В ближайшее время начнется закладка центрального городского парка. Строительство села Пирахмедли только началось и будет завершено к концу 2026 года.