• Ռաֆիև. Բաքուն, Աստանան, Տաշքենդը և Սևծովյան ավազանի երկրները ձևավորում են նոր էներգետիկ քարտեզ
Ադրբեջանը կարևոր դեր է խաղում տարածաշրջանի նոր էներգետիկ քարտեզի ձևավորման գործում՝ ինչպես արտադրող, այնպես էլ տարանցիկ երկիր։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Բաքվում 2025թ. 13-րդ միջազգային Կասպիական էներգետիկ ֆորում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Յալչըն Ռաֆիևը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը, Ղազախստանը, Ուզբեկստանը և Սևծովյան ավազանի երկրները արդեն դառնում են կարևոր խաղացողներ՝ նոր էներգետիկ քարտեզի ձևավորման գործում։
«Ադրբեջանը նշանակալի դեր է խաղում այս գործընթացում՝ որպես արտադրող և տարանցիկ երկիր։ Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում իրականացվող վերականգնվող էներգիայի նախագծերը, ինչպես նաև Կասպից ծովի քամու ներուժի իրագործումը մեր երկիրը վերածում են՝ տարածաշրջանում «կանաչ» էներգիայի կենտրոնի։ Մենք սերտորեն համագործակցում ենք միջազգային գործընկերների հետ՝ վերականգնվող էներգիայի մեր հզորությունների նպատակներին հասնելու համար», - ասել է Ռաֆիևը։

29 Октября 2025 - 11:39
Азербайджан играет важную роль в формировании новой энергетической карты региона как в качестве производителя, так и транзитной страны.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель министра иностранных дел Азербайджана Ялчин Рафиев на 13-м Международном Каспийском энергетическом форуме 2025 в Баку.
Он отметил, что Азербайджан, Казахстан, Узбекистан и страны Черноморского бассейна уже становятся важными игроками в формировании новой энергетической карты.
«Азербайджан играет значительную роль в этом процессе как производитель и транзитная страна. Проекты возобновляемой энергии, реализуемые в Карабахе и Восточном Зангезуре, а также реализация ветрового потенциала Каспийского моря превращают нашу страну в центр «зеленой» энергии региона. Мы тесно сотрудничаем с международными партнерами для достижения наших целей по мощности возобновляемой энергии», — сказал Рафиев.
По его словам, в условиях климатических изменений особое внимание уделяется управлению водными ресурсами, повышению устойчивости сельского хозяйства и восстановлению экосистем, что усиливает способность региона противостоять климатическим рискам.