29 0Հոկտեմբերի 2025 - 14:42
Միլլի մեջլիսում բացվել է Ադրբեջանի Սահմանադրության ընդունման 30-ամյակին նվիրված միջազգային խորհրդարանական համաժողով։
Report-ի փոխանցմամբ՝ միջոցառումը նվիրված է «Սահմանադրությունը որպես պետությունների անկախության և ինքնիշխանության հիմք ժամանակակից աշխարհում» թեմային։
Խորհրդաժողովի մասնակիցները կքննարկեն սահմանադրությունների դերը ժամանակակից պետությունների իրավական հիմքերի ամրապնդման գործում, ինչպես նաև կարծիքներ կփոխանակեն երկրների ինքնիշխանության և ազգային անկախության պահպանման հարցերի վերաբերյալ։
Միջոցառմանը մասնակցում են մոտավորապես 20 երկրների խորհրդարանական պատվիրակություններ, ինչպես նաև հինգ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։

• 30-летие Конституции Азербайджана: Баку собрал парламентские делегации почти из 20 стран
В Милли Меджлисе начала работу международная парламентская конференция, посвященная 30-летию принятия Конституции Азербайджана.
Как сообщает Report, мероприятие посвящено теме «Конституция как основа независимости и суверенитета государств в современном мире».
В рамках конференции участники обсудят роль конституций в укреплении правовых основ современных государств, а также обменяются мнениями по вопросам сохранения суверенитета и национальной независимости стран.
В мероприятии принимают участие парламентские делегации из около 20 стран, а также представители 5 международных организаций.