• Թաղիևան եվրոպացի լսարանին տեղեկացրել է Ղարաբաղում շրջակա միջավայրի վերականգնման մասին
Բնապահպանության և բնական պաշարների փոխնախարար Ումայրա Թաղիևայի գլխավորած ադրբեջանական պատվիրակությունը մասնակցել է Լանդշաֆտի եվրոպական կոնվենցիայի 25-ամյա հոբելյանին։
Report-ի փոխանցմամբ՝ կոնֆերանսին ներկա է եղել նաև Իտալիայում Ադրբեջանի դեսպան Ռաշադ Ասլանովը։
Իր ելույթում Ումայրա Թաղիևան ընդգծել է Ադրբեջանում անցկացված հաջող COP29 կլիմայական կոնֆերանսի արդյունքների կարևորությունը լանդշաֆտի պաշտպանության և կայուն զարգացման առումով։
Նա նաև տեղեկատվություն է տրամադրել Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում իրականացվող շրջակա միջավայրի վերականգնման աշխատանքների, այդ թվում՝ կանաչ տարածքների ընդլայնման, կայուն հողօգտագործման և այլ բնապահպանական նախագծերի վերաբերյալ:

• Тагиева проинформировала европейскую аудиторию о восстановлении экологии в Карабахе
Азербайджанская делегация во главе с заместителем министра экологии и природных ресурсов Умайрой Тагиевой приняла участие в 25-летнем юбилее Европейской конвенции о ландшафтах.
Как сообщает Report, на конференции также присутствовал посол Азербайджана в Италии Рашад Асланов.
У.Тагиева в ходе выступления подчеркнула значимость результатов успешно проведенной в Азербайджане климатической конференции COP29 с точки зрения охраны ландшафтов и устойчивого развития.
Она также предоставила информацию об экологических восстановительных работах, проводимых в Карабахе и Восточном Зангезуре, увеличении зеленых насаждений, устойчивом использовании земель и других экологических проектах, отметив, что успешно ведется подготовка ко Всемирному дню окружающей среды и Всемирному форуму городского развития, которые пройдут в Баку в 2026 году.