29 0Հոկտեմբերի 2025 - 13:24
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը շնորհավորել է Թուրքիային Հանրապետության օրվա կապակցությամբ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ համապատասխան գրառումը զետեղվել է արտաքին քաղաքական գերատեսչության X սոցիալական հարթակի էջում։
«Մենք անկեղծորեն շնորհավորում ենք եղբայրական Թուրքիայի ժողովրդին և պետությանը հոկտեմբերի 29-ի՝ Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրման 102-ամյակի կապակցությամբ։ Այս պատմական օրը հարգում ենք Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի, ինչպես նաև մեր նահատակների և վետերանների հիշատակը։
Տարածաշրջանում խաղաղության, արդարության և զարգացման խորհրդանիշ դարձած Թուրքիայի Հանրապետությունը, ինչպես նաև աննախադեպ ադրբեջանա-թուրքական եղբայրությունը, կապրի հավերժ և կծառայի որպես օրինակ ապագա սերունդների համար։ Այս նշանակալի օրը մենք եղբայրական Թուրքիային մաղթում ենք խաղաղություն, բարգավաճում և առաջընթաց և վստահություն ենք հայտնում ադրբեջանա-թուրքական միասնության և եղբայրության հավերժության նկատմամբ։ Շնորհավոր Հանրապետության օրը, Թուրքիա»,- ասվում է գրառման մեջ։

• МИД Азербайджана: Турция — символ мира, справедливости и развития в регионе
«Мы искренне поздравляем братский народ и государство Турция с 29 октября – 102-й годовщиной основания Турецкой Республики. В этот исторический день мы с глубоким уважением чтим память основателя Турецкой Республики Мустафы Кемаля Ататюрка, а также наших шехидов и ветеранов.
Турецкая Республика, ставшая символом мира, справедливости и развития в регионе, а также беспримерного азербайджано-турецкого братства, будет жить вечно и служить примером для будущих поколений. В этот знаменательный день мы желаем братской Турции мира, процветания и прогресса и выражаем уверенность в вечности азербайджано-турецкого единства и братства. С Днём Республики Турции!», – говорится в публикации.