27 0Հոկտեմբերի 2025 - 09:25
«Ռուսական երկաթուղիները» (ՌԵ) և նրա տարածաշրջանային գործընկերները ներկայումս քննարկում են Ադրբեջանի տարածքով ռուսական ապրանքների տարանցման կազմակերպումը դեպի Հայաստան: Այս մասին լրագրողներին ասել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Բաքուն վերացրել է իր տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման սահմանափակումները:
«Ադրբեջանական կողմը հաստատել է ադրբեջանական երկաթուղիները օգտագործելու հնարավորությունը ռուսական ապրանքների դեպի Հայաստան տարանցման համար: Այլ կերպ ասած, մենք այս հարցում շատ հետաքրքիր առաջընթաց ենք գրանցել: «Ռուսական երկաթուղիները» ներկայումս աշխատում են իրենց տարածաշրջանային գործընկերների հետ՝ որոշելու համար, թե ինչպես կազմակերպել այդ բեռնափոխադրումները: Միաժամանակ մենք համապատասխան հանձնարարականներ ենք տվել գյուղատնտեսության նախարարության գծով՝ այս նոր լոգիստիկ երթուղին յուրացնելու համար», - նշել է Օվերչուկը:

• Оверчук: РЖД прорабатывает транзит российских товаров в Армению через Азербайджан
«Российские железные дороги» (РЖД) с коллегами из региона в данный момент решают вопросы по организации транзита российских товаров в Армению через территорию Азербайджана. Об этом заявил журналистам вице-премьер РФ Алексей Оверчук, передает ТАСС.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев сообщил, что Баку снял ограничения на транзит грузов в Армению через свою территорию.
«Азербайджанская сторона подтвердила нам возможность использования железных дорог Азербайджана для транзита российской продукции через территорию Азербайджана в Армению. То есть в этом смысле у нас есть очень интересные подвижки. Сейчас «Российские железные дороги» вместе со своими коллегами в регионе решают вопросы, как организовать эти перевозки. Одновременно соответствующие поручения нами даны по линии министерства сельского хозяйства, для того чтобы осваивать этот новый логистический маршрут», - отметил Оверчук.