• Ադրբեջանը և ՄԱԿ-ը ստորագրել են Կայուն զարգացման ոլորտում համագործակցության շրջանակային փաստաթուղթ
Ադրբեջանը և ՄԱԿ-ը ստորագրել են 2026-2030 թթ. Կայուն զարգացման ոլորտում համագործակցության շրջանակային փաստաթուղթ
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Х-ի իր էջում գրել է էկոնոմիկայի նախարար Միքայիլ Ջաբբարովը։
Նոր փաստաթուղթը ներառում է առանցքային ռազմավարական ոլորտները՝ ներառական սոցիալ-տնտեսական աճը, մարդկային կապիտալի զարգացումը, էկոլոգիական կայունությունը, կլիմայական հարմարվողականությունը և «կանաչ անցումը»։
Համաձայնագիրը ստորագրվել է ՄԱԿ-ի ստեղծման 80-ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ։ Նախարարը նշել է, որ գործընկերությունը նոր հնարավորություններ է բացում կայուն զարգացման և ազգային տնտեսական մոդելի կատարելագործման համար։

25 Октября 2025 - 09:32
Азербайджан и ООН подписали Рамочный документ о сотрудничестве в области устойчивого развития на 2026–2030 годы.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщил министр экономики Микаил Джаббаров в своем аккаунте в соцсети Х.
Так, новый документ охватывает ключевые стратегические направления - инклюзивный социально-экономический рост, развитие человеческого капитала, экологическую устойчивость, климатическую адаптацию и «зеленый переход».
Соглашение было подписано на мероприятии, посвященном 80-летию создания ООН. Министр отметил, что партнерство открывает новые возможности для устойчивого развития и совершенствования национальной экономической модели.