25 0Հոկտեմբերի 2025 - 09:39
Վաշինգտոնյան գագաթնաժողովի արդյունքներով Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, այդ թվում՝ համատեղ հռչակագիրը, նշանակալի քայլ էին Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացի առաջխաղացման գործում։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը ՄԱԿ-ի հիմնադրման 80-ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ։
Արտգործնախարարն ընդգծել է, որ տարածքային ամբողջականության վերականգնումից հետո Ադրբեջանը լայնածավալ վերականգնման և վերակառուցման աշխատանքներ է իրականացնում ազատագրված տարածքներում։ Բաքուն նաև կարևոր քայլեր է ձեռնարկում Հարավային Կովկասում կայունության և համագործակցության մթնոլորտ ստեղծելու համար։

• Глава МИД: Баку предпринимает важные шаги для создания атмосферы стабильности на Южном Кавказе
Достигнутые по итогам Вашингтонского саммита договоренности между Азербайджаном и Арменией, в том числе совместная декларация, стали значимым шагом в продвижении мирного процесса на Южном Кавказе.
Как сообщает Report, об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на мероприятии, посвященном 80-летию создания ООН.
Глава МИД подчеркнул, что после восстановления территориальной целостности Азербайджан осуществляет масштабные работы по восстановлению и реконструкции освобожденных территорий. Баку также предпринимает важные шаги для создания атмосферы стабильности и сотрудничества на Южном Кавказе.