25 0Հոկտեմբերի 2025 - 09:02
Նախագահ Իլհամ Ալիևը 2023 թվականի հուլիսի 31-ին հրամանագիր է ստորագրել՝ «Օկուպացիայից ազատագրված Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքներում քաղաքային օրեր սահմանելու մասին», հայտնում է Armenia.Az-ը։
Այս փաստաթղթի համաձայն՝ ամեն տարի, ի թիվս այլ տարեթվերի, հոկտեմբերի 25-ը կնշվի որպես Գուբադլը քաղաքի օր։
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 25-ին՝ ադրբեջանական հաղթական բանակը ազատագրեց Գուբադլը քաղաքը և շուրջ 30 տարի անց մեր դրոշը սկսեց հպարտորեն ծածանվել այս տարածքներում։
Այս օրը Ադրբեջանի նախագահ, Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևը հայտարարեց Զանգիլանի, Ջաբրայիլի և Գուբադլիի շրջանների մի քանի գյուղերի, ինչպես նաև Գուբադլը քաղաքի օկուպացիայից ազատագրման մասին։
Շրջանի ազատագրումից հետո սկսվել են վերականգնման աշխատանքները, որոնք իրականացվում են այն տարածքների ականազերծմանը զուգահեռ, որտեղ հայկական կողմը մեծ քանակությամբ ականներ է տեղադրել։
Հիշեցնենք, որ Գուբադլիի շրջանը որպես վարչական միավոր ստեղծվել է 1933 թվականին։ 30 տարի անց շրջանը վերացվել է, նրա տարածքն ընդգրկվել է Զանգիլանսկի շրջանի կազմում, իսկ 1964 թվականին այն կրկին առանձնացվել է որպես առանձին շրջան։
1993 թվականի օգոստոսի 31-ին Գուբադլին օկուպացվել է Հայաստանի զինված ուժերի կողմից, իսկ 2020 թվականի հոկտեմբերի 25-ին քաղաքն ազատագրվել է օկուպացիայից:

25 Октября 2025 - 00:15
Как напоминает Armenia.Az, 31 июля 2023 года президент Ильхам Алиев подписал распоряжение «Об учреждении дней городов по освобожденным от оккупации территориям Азербайджанской Республики».
Согласно этому документу, ежегодно среди прочих дат 25 октября отмечается как день города Губадлы.
Отметим, что 25 октября 2020 года победоносная азербайджанская армия освободила город Губадлы и спустя почти 30 лет на этих территориях начал гордо развеваться наш флаг.
В этот день президент Азербайджана, Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев сообщил об освобождении от оккупации нескольких сел Зангиланского, Джебраильского и Губадлинского районов, а также города Губадлы.
После освобождения района начались восстановительные работы, которые ведутся параллельно с разминированием территорий, где армянская сторона установила большое количество мин.
Напомним, что Губадлинский район был создан в качестве административной единицы в 1933 году. Спустя 30 лет район был упразднен, его территория включена в состав Зангиланского района, в 1964 году - снова выделен в качестве отдельного района.
Губадлы был оккупирован Вооруженными силами Армении 31 августа 1993 года, а 25 октября 2020 года город был освобожден от оккупации.