• Անար Ալիևը՝ նախարարության գործունեության մեջ ԱԲ-ի ներդրման մասին
Ադրբեջանի աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարությունում հաշմանդամության գնահատման ենթահամակարգում մշակվում է՝ արհեստական բանականության (ԱԲ) վրա հիմնված խորհրդակցական մեխանիզմ։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարար Անար Ալիևը՝ «SOCGOV 2025. Արհեստական բանականություն մարդու և վերափոխման համար» միջազգային համաժողովում։
Նրա խոսքով, այս մեխանիզմը կարագացնի որոշումների կայացման գործընթացը և կբարձրացնի օբյեկտիվությունն ու թափանցիկությունը. «Ադրբեջանը հաստատել է «Արհեստական բանականության զարգացման ռազմավարությունը 2025-2028 թվականների համար»։ ԱԲ-ի օգտագործումը հատուկ նշանակություն ունի՝ աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարության համար։ Մենք այս ոլորտում գործունեություն ենք իրականացնում նախարարության եռամյա «Ճանապարհային քարտեզի» համաձայն»։
Անար Ալիևը նշել է, որ ԱԲ ոլորտում լուծումները նախատեսվում է օգտագործել նաև՝ անհատական զբաղվածության, վերականգնման և աբիլիտացիայի ծրագրերի մշակման գործում

ЗакрытьАнар Алиев о внедрении ИИ в деятельность министерства
В Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджана в подсистеме по оценке инвалидности разрабатывается механизм консультаций на основе искусственного интеллекта (ИИ).
Как сообщает Report, об этом заявил министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев на международной конференции «SOCGOV 2025: Искусственный интеллект для человека и трансформации».
По его словам, благодаря этому механизму ускорится процесс принятия решений, а также повысится уровень объективности и прозрачности: «В Азербайджане утверждена «Стратегия развития искусственного интеллекта на 2025–2028 годы». Применение возможностей ИИ имеет особое значение для Министерства труда и социальной защиты населения. Мы осуществляем деятельность в данном направлении в соответствии с трехлетней «Дорожной картой» министерства».
Анар Алиев отметил, что решения в области ИИ также планируется использовать при разработке индивидуальных программ трудоустройства, реабилитации и абилитации.