24 0Հոկտեմբերի 2025 - 16:37
Հոկտեմբերի 24-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է Ադրբեջան ժամանած Թյուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՓԿ) գլխավոր քարտուղար Կուբանիչբեկ Օմուրալիևին։
ԱԳՆ-ից Armenia.Az-ին տեղեկացրել են, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ԹՓԿ-ում Ադրբեջանի նախագահության առաջնահերթությունները, կազմակերպության օրակարգային հարցերը և ապագա ծրագրերը։
Ջեյհուն Բայրամովն ընդգծել է, որ ԹՓԿ-ի գլխավոր առաջնահերթությունը բարեկամության, եղբայրության և համագործակցության ամրապնդումն է բոլոր ոլորտներում՝ նշելով, որ Ադրբեջանը մշտապես աջակցում է կազմակերպության շրջանակներում այդ ներուժը իրացնելու համար ձեռնարկվող քայլերին, նախաձեռնություններին և գաղափարներին։ Նա նաև ընդգծել է ԹՓԿ քարտուղարության և միջազգային կազմակերպություններում դիտորդի կարգավիճակի հետագա ամրապնդման և ընդլայնման կարևորությունը։

• Байрамов и Омуралиев обсудили реализацию инициатив Габалинского саммита
24 октября министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял находящегося с визитом в нашей стране генерального секретаря Организации тюркских государств (ОТГ) Кубанычбека Омуралиева.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече стороны обсудили приоритеты председательства Азербайджана в ОТГ, вопросы, стоящие на повестке организации, и ее будущие планы.
Джейхун Байрамов подчеркнул, что основным приоритетом ОТГ является укрепление дружбы, братства и сотрудничества во всех сферах, отметил, что Азербайджан постоянно поддерживает шаги, инициативы и идеи, предпринимаемые в рамках организации для реализации этого потенциала. Он также заявил о важности дальнейшего укрепления и расширения секретариата ОТГ и статуса наблюдателя в международных организациях.
Стороны отметили значение неформального саммита, проведенного в прошлом году в Шуше, принятой на саммите Карабахской декларации, а также решений саммита, состоявшегося в этом году в Габале. На встрече были рассмотрены шаги по реализации инициатив, выдвинутых Азербайджаном во время Габалинского саммита.