24 0Հոկտեմբերի 2025 - 10:48
Վրաստանի Գորի քաղաքում տեղի է ունեցել՝ Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի ազգային պաշտպանության համալսարանների ղեկավարության եռակողմ հանդիպումը։
Պաշտպանության նախարարությունից Armenia.az-ին հայտնել են, որ հանդիպումը տեղի է ունեցել՝ Դավիթ Աղմաշենեբելիի անվան ազգային պաշտպանության ակադեմիայում: Ադրբեջանական պատվիրակությունը գլխավորել է՝ Ազգային պաշտպանության համալսարանի գիտության և կրթության գծով փոխռեկտոր, գեներալ-մայոր Արիֆ Հասանովը։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել՝ ռազմական կրթության ոլորտում համագործակցության հետագա զարգացման, համատեղ հետազոտական նախագծերի իրականացման, պրոֆեսիոնալ զինծառայողների պատրաստման ոլորտում փորձի փոխանակման ընդլայնման, ժամանակակից ուսուցման մեթոդների կիրառման վերաբերյալ։
Վրաստանի ազգային պաշտպանության ակադեմիայում ստեղծված պայմաններին ծանոթանալուց հետո, կայացել է երեք երկրների կուրսանտների մասնակցությամբ մրցումներ տարբեր մարզաձևերում։

• Азербайджан, Грузия и Турция укрепляют военное образование
В городе Гори (Грузия) состоялась трехсторонняя встреча руководства национальных университетов обороны Азербайджана, Грузии и Турции.
Как сообщили Caliber.Az в Минобороны, встреча прошла в Национальной академии обороны имени Давида Агмашенебели (LEPL). Делегацию Азербайджана возглавил заместитель ректора Национального университета обороны по науке и образованию генерал-майор Ариф Гасанов.
На встрече состоялся обмен мнениями о дальнейшем развитии сотрудничества в сфере военного образования, реализации совместных научных проектов, расширении обмена опытом в подготовке профессиональных военнослужащих, применении современных методов обучения.
После ознакомления с условиями в LEPL состоялись соревнования по различным видам спорта среди курсантов трех стран.