24 0Հոկտեմբերի 2025 - 12:46
Ես շատ լավատեսորեն եմ տրամադրված՝ Հարավային Կովկասում և ադրբեջանա-ամերիկյան հարաբերություններում տեղի ունեցող զարգացումների նկատմամբ։
Այս մասին AZERTAC-ին ասել է՝ Հադսոնի ինստիտուտի առաջատար փորձագետ Լյուկ Քոֆին։ Նրա խոսքով, վաղուց եկել է ժամանակը՝ երկկողմ հարաբերություններին նոր էներգիա հաղորդելու համար։
«Օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը նախագահ Թրամփի հետ հանդիպումը նոր մեկնարկային կետ էր մեր հարաբերությունների համար։ Ես կարծում եմ, որ Միացյալ Նահանգներն ու Ադրբեջանը ընդհանուր շահեր ունեն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տնտեսությունը, բիզնեսը, առևտուրը, էներգետիկան և անվտանգությունը։ Հուսով եմ, որ այսուհետ մենք կտեսնենք երկու երկրների միջև ավելի սերտ համագործակցություն», - նշել է Լյուկ Քոֆին։
Փորձագետը ընդգծել է, որ այս հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու ամենակարևոր և միևնույն ժամանակ ամենապարզ քայլերից մեկը կլինի՝ նախագահ Թրամփի այցը Ադրբեջան։
«ԱՄՆ ոչ մի նախագահ երբեք չի այցելել Ադրբեջան։ Դրա հետ մեկտեղ, շատ լավ կլիներ, որ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն նույնպես նման այց կատարեր։ Վերջին անգամ ԱՄՆ պետքարտուղարը Ադրբեջան է այցելել 2012 թվականին, դա Հիլարի Քլինթոնն էր։ Հետևաբար, ամենաանհետաձգելի քայլը, որը կարող է ձեռնարկվել, տարածաշրջան այցելություններ սկսելն ու երկու առաջնորդների միջև հանդիպում անցկացնելն է՝ այս հարաբերությունների առաջխաղացման լավագույն ուղին որոշելու համար», - եզրափակել է նա։

24 Октября 2025 - 10:46
Я весьма оптимистично настроен в отношении происходящего на Южном Кавказе и в азербайджано-американских отношениях.
Об этом АЗЕРТАДЖ сказал ведущий эксперт Института Хадсона Люк Коффи. По его словам, давно пришло время придать новую энергию двусторонним отношениям.
«Встреча в Белом доме 8 августа с участием президента Трампа стала новой отправной точкой для наших отношений. Считаю, что в таких сферах, как экономика, бизнес, торговля, энергетика и безопасность, имеются общие интересы США и Азербайджана. Надеюсь, впредь мы будем свидетелями более тесного сотрудничества между двумя странами», — отметил Люк Коффи.
Эксперт подчеркнул, что одним из важнейших и в то же время простейших шагов для вывода этих отношений на новый уровень стал бы визит президента Трампа в Азербайджан.
«Ни один президент США еще не посещал Азербайджан. Вместе с тем было бы очень хорошо, если бы и государственный секретарь Марк Рубио совершил такой визит. В последний раз государственный секретарь США приезжал в Азербайджан в 2012 году, это была Хиллари Клинтон. Таким образом, самым неотложным шагом, который можно предпринять, является начало визитов в регион и встреча двух лидеров для определения наиболее верного пути развития этих отношений», — заключил он.