• Euronews. Խանքենդին հավաքել է ուրբանիստիկայի հարյուրավոր համաշխարհային փորձագետների
Խանքենդիում Ադրբեջանի քաղաքաշինության ազգային ֆորումը միավորել է 64 երկրներից ավելի քան 400 մասնակիցների՝ քննարկելու, թե ինչպես կարելի է քաղաքները դարձնել ավելի կայուն, ներառական և փոփոխությունների նկատմամբ դիմացկուն, հաղորդում է Euronews-ը։
Եռօրյա միջոցառումը, որը համատեղ կազմակերպվել էր UN-Habitat-ի հետ, նվիրված էր՝ նախագծման, կլիմայական պայմաններին դիմացկուն, նորարարական բնակարանի և խելացի քաղաքային պլանավորման հարցերին։ Մասնագետները ընդգծել են շինությունների խտացման, ժառանգության պահպանման և երիտասարդության ներգրավվածության կարևորությունը՝ ավելի առողջ քաղաքային միջավայր ստեղծելու համար։
«Այս բոլոր քաղաքաշինական մոդելները, որոնք մենք տեսել ենք անցյալում, պարզապես կայուն չեն հանդիսանում ապագայի համար», - Euronews-ին հայտարարել է UN-Habitat-ի գործադիր տնօրեն Անակլաուդիա Ռոսբախը։ «Մենք պետք է հետևենք, թե ինչպես են քաղաքները աճում, պլանավորել և մշակել խելացի ռազմավարություններ, ինչպիսին է շինությունների խտացումը»։
2026 թվականին Ադրբեջանում կայանալիք 13-րդ Համաշխարհային քաղաքների ֆորումի նախաշեմին մասնակիցները ընդգծել են՝ տեղական և միջազգային գործընկերների միջև համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ որպեսզի քաղաքները պատրաստ լինեն ապագա սոցիալական և բնապահպանական մարտահրավերներին։

• Euronews: Ханкенди собрал сотни мировых экспертов по урбанистике Видео
Национальный форум по градостроительству Азербайджана в Ханкенди собрал более 400 участников из 64 стран, чтобы обсудить, как сделать города более устойчивыми, инклюзивными и устойчивыми к изменениям, сообащает Euronews.
Трёхдневное мероприятие, организованное совместно с ООН-Хабитат, было посвящено вопросам проектирования, устойчивого к изменению климата, инновационного жилья и разумного городского планирования. Эксперты подчеркнули важность уплотнения застройки, сохранения наследия и вовлечения молодёжи для формирования более здоровой городской среды.
«Все эти модели урбанизации, которые мы наблюдали в прошлом, просто не являются устойчивыми в будущем», — заявила Euronews Анаклаудия Россбах, исполнительный директор ООН-Хабитат. «Мы должны наблюдать за тем, как растут города, планировать и разрабатывать разумные стратегии, такие как уплотнение застройки».
В преддверии проведения в Азербайджане 13-го Всемирного форума городов в 2026 году участники подчеркнули необходимость сотрудничества между местными и международными партнёрами, чтобы города были готовы к будущим социальным и экологическим вызовам.