24 0Հոկտեմբերի 2025 - 10:31
Ես կցանկանայի, որպեսզի Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) հետ հանդիպում կամ գագաթնաժողով կայանար՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի մակարդակով։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Հադսոնի ինստիտուտի առաջատար փորձագետ Լյուկ Քոֆին՝ ելույթ ունենալով Վաշինգտոնում՝ «Միացյալ Նահանգները Հարավային Կովկասում. նոր ռազմավարական հնարավորությունների բացահայտում» խորագրով համաժողովում։
Նա ընդգծել է, որ թուրքական աշխարհը նոր բևեռ է Եվրասիայում, և ժամանակն է, որ ամերիկացի քաղաքական գործիչները հասկանան, ճանաչեն և համագործակցեն դրա հետ։ «Ստամբուլ կատարած այցի ընթացքում մի քանի ժամ հատկացրեք ԹՊԿ-ի գլխավոր գրասենյակ այցելելուն։ Իմացեք ավելին այս կազմակերպության մասին, քանի որ, իմ կարծիքով, այն գնալով ավելի մեծ նշանակություն է ձեռք բերումում», - նշել է փորձագետը։

• Люк Коффи: Тюркский мир – это новый полюс в Евразии
Хотелось бы, чтобы состоялась встреча или саммит с Организацией тюркских государств (ОТГ) на уровне государственного секретаря США.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал ведущий эксперт Института Хадсона Люк Коффи, выступая в Вашингтоне на конференции на тему «США на Южном Кавказе: выявление новых стратегических возможностей».
Он подчеркнул, что тюркский мир – это новый полюс в Евразии и американским политикам пора понять, признать и начать с ним сотрудничать. «В ходе визита в Стамбул, выделите несколько часов, чтобы посетить штаб-квартиру ОТГ. Узнайте больше об этой организации, потому что, на мой взгляд, она приобретает все более важное значение», – отметил эксперт.