• Ամերիկացի փորձագետ. Բաքուն յուրահատուկ դեր է խաղում
Սպիտակ տանը կայացած հանդիպումը ցույց տվեց ոչ միայն երկար ժամանակ հակամարտություններից տուժող տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հասնելու հնարավորությունը, այլև նոր հնարավորությունների ի հայտ գալը Միացյալ Նահանգների համար։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Հադսոնի ինստիտուտի Մերձավոր Արևելքում խաղաղության և անվտանգության կենտրոնի տնօրեն Մայք Դորանը՝ ելույթ ունենալով Վաշինգտոնում՝ «Միացյալ Նահանգները Հարավային Կովկասում. նոր ռազմավարական հնարավորությունների բացահայտում» խորագրով համաժողովում։
Նրա խոսքով՝ սա հեռանկարներ է ստեղծում Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի միջև հարաբերությունները վերաձևավորելու համար։
«Թրամփի վարչակազմը հասկանում է, որ Հարավային Կովկասը այլևս երկրորդական չէ ԱՄՆ շահերի տեսանկյունից։ Այս տարածաշրջանը դառնում է համաշխարհային աշխարհաքաղաքականության կարևոր կետ։ Այն բոլոր համաշխարհային տերությունների շահերի հատման կետ է՝ երբեմն՝ մերձեցման, երբեմն՝ բախման։ Մասնավորապես, Ադրբեջանը առանձնանում է որպես Միացյալ Նահանգների կարևոր գործընկեր։ Արևմուտքի համար այն դարպաս է դեպի տարածաշրջանի հսկայական ռեսուրսներ և ռազմավարական երթուղիներ։ «Բաքուն յուրահատուկ դեր է խաղում որպես էներգետիկ հանգույց, տարանցիկ միջանցք և անվտանգության դաշնակից՝ գտնվելով Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Կասպից ծովի ավազանի միջև», - հավելել է նա։

• Американский эксперт: Баку играет уникальную роль
Встреча в Белом доме продемонстрировала не только достижимость прочного мира в долгое время страдающем от конфликтов регионе, но и возникновение новых возможностей для Соединенных Штатов.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал директор Центра мира и безопасности на Ближнем Востоке Института Хадсона Майк Доран, выступая в Вашингтоне на конференции на тему «США на Южном Кавказе: выявление новых стратегических возможностей».
По его словам, это создает перспективы по переформатированию отношений между Европой, Ближним Востоком и Центральной Азией.
«Администрация Трампа понимает, что Южный Кавказ больше не является периферией с точки зрения интересов США. Этот регион становится важным пунктом глобальной геополитики. Это точка пересечения – иногда схождения, а иногда столкновения – интересов всех мировых держав. Азербайджан, в частности, выделяется как важный партнер для США. Для Запада он является воротами к обширным ресурсам региона и стратегическим маршрутам. Баку играет уникальную роль энергетического узла, транзитного коридора и союзника в сфере безопасности, расположенного между Россией, Турцией и Каспийским бассейном», – добавил он.