24 0Հոկտեմբերի 2025 - 09:24
Թոփչուբաշևի անվան Բաքվի վերլուծական կենտրոնի տնօրեն և համահիմնադիր Ռուսիֆ Հուսեյնովը Caliber.Az-ի թղթակցին տված հարցազրույցում ընդգծել է, որ Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության պատվիրակության այցը Հայաստան իսկապես պատմական իրադարձություն է հանդիսանում։
«Մինչ օրս երկու երկրների տարբեր հասարակական և քաղաքական գործիչներ, լրագրողներ, մարզիկներ, իսկ որոշ դեպքերում՝ պատգամավորներ այցելել են Ադրբեջան և Հայաստան՝ տարբեր միջոցառումների շրջանակներում։ Սակայն այս անգամ այցը տեղի է ունեցել բացառապես երկկողմ ձևաչափով, և այս տեսանկյունից մենք բարձր ենք գնահատում այն», - ասել է Հուսեյնովը։
Նա նշել է, որ այցի նպատակն էր՝ որոշել քաղաքացիական հասարակության հանձնառությունը խաղաղության գործընթացին՝ համաձայն օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած պատմական հանդիպման և այնտեղ ստորագրված համատեղ հռչակագրի ոգու, ինչպես նաև մասնակցել այս գործընթացին։
«Մենք հնարավորություն ունեցանք հանդիպելու ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ և լսելու նրա տեսակետները։ Սա նաև մեր ուղևորության շատ նշանակալից պահ էր, քանի որ ադրբեջանական պատվիրակության համար կարևոր էր իմանալ Հայաստանի կառավարության դիրքորոշումը, հասկանալ պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումը խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ և այս հանդիպման ժամանակ բարձրացնել մի շարք հարցեր։ Կարելի է ասել, որ Արմեն Գրիգորյանն իր ելույթում շեշտը դրեց ավելի լավատեսական թեմաների վրա, և նրա լավատեսությունը գործընթացի վերաբերյալ շոշափելի էր», - նշել է քաղաքագետը։
Նրա կարծիքով, այցի կարևորությունը կայանում է դրա բացառապես երկկողմ ձևաչափում և ադրբեջանցի մասնակիցների համար Հայաստան անմիջականորեն այցելելու հնարավորության մեջ. «Մենք ունենք կոնկրետ նպատակներ, ծրագրեր և գաղափարներ։ Եվ մենք հույս ունենք, որ կարող ենք որոշակի զարգացում ապահովել Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից իրականացվող միջպետական խաղաղության օրակարգում՝ մեր կողմից ուրվագծված շրջանակներում։ Մեր նպատակն է պահպանել այս գործընթացի շարունակականությունն ու կայունությունը»։

24 Октября 2025 - 09:24
Директор и соучредитель Бакинского аналитического центра имени Топчубашева Русиф Гусейнов в беседе с корреспондентом Caliber.Az подчеркнул, что визит делегации представителей гражданского общества Азербайджана в Армению является поистине исторической вехой.
«До сих пор различные общественные и политические деятели, журналисты, спортсмены, а в некоторых случаях и депутаты двух стран посещали Азербайджан и Армению в рамках различных мероприятий. Однако на этот раз визит прошел исключительно в двустороннем формате, и с этой точки зрения мы высоко его оцениваем», — сказал Р.Гусейнов.
Он отметил, что целью визита было определить приверженность гражданского общества мирному процессу в соответствии с духом исторической встречи в Вашингтоне 8 августа и подписанной там Совместной декларации, а также принять участие в этом процессе.
«Нам представилась возможность встретиться с секретарем Совета безопасности Республики Армения Арменом Григоряном и выслушать его мнение. Это тоже был очень значимый момент нашей поездки, поскольку для азербайджанской делегации было крайне важно узнать позицию армянского государства, понять позицию официального Еревана по мирному процессу и поднять на этой встрече ряд вопросов. Можно сказать, что Армен Григорян в своем выступлении акцентировал внимание на более оптимистичных темах, и его оптимизм в отношении процесса чувствовался», — заявил политолог.
По его мнению, важность визита заключается в его исключительно двустороннем формате и возможности для азербайджанских участников напрямую посетить Армению: «У нас есть определенные цели, планы и идеи. И мы надеемся, что сможем дать некоторое развитие межгосударственной мирной повестке, реализуемой лидерами Азербайджана и Армении, в рамках, которые мы наметили. Наша цель — сохранить преемственность и устойчивость этого процесса».