23 Սեպտեմբերի 2025 - 18:25
Երբ մենք սկսեցինք վերականգնման աշխատանքները ազատագրված տարածքներում, չկար պատրաստի «ճանապարհային քարտեզ»՝ որտեղից սկսել և ինչպես շարունակել: Սա զգալի անորոշություն և դժվարություններ ստեղծեց:
APA-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է՝ Աղդամի, Ֆիզուլիի և Խոջավենդի շրջաններում Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էմին Հուսեյնովը՝ 1-ին ադրբեջանական միջազգային ներդրումային ֆորումի շրջանակներում կազմակերպված պանելային քննարկման ժամանակ:
«Ամենակարևոր դասերից մեկն այն էր, որ մենք ձեռք բերեցինք նոր հմտություն. մենք սովորեցինք վերականգնել երկար ժամանակ լիովին ավերված, ոչնչացված բնակավայրերը: Մենք դա արեցինք էֆեկտիվ, արդյունավետ կայունության ապահովմամբ: Իհարկե, մենք ուսումնասիրեցինք տարբեր միջազգային պրակտիկա: Բայց մենք հասկացանք, որ չկա համընդհանուր մոդել, որը կարող էր հեշտությամբ կիրառվել Ադրբեջանի վրա: Հետևաբար, մենք պետք է ստեղծեինք մեր սեփական մոտեցումը, մեր սեփական վերականգնման մոդելը: «Սա հենց այն ուղին է, որը նախագահ Իլհամ Ալիևը նախաձեռնել է՝ «հատուկ հինգ փուլից բաղկացած «ճանապարհային քարտեզ», - ասել է նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը:
Ըստ նրա, հնարավորինս շատ ժամանակ հատկացվեց պլանավորմանը. «Երկրորդ փուլը ականազերծումն է»: Սա ազատագրված տարածքների ամենալուրջ խնդիրներից մեկն է։ Ականազերծման աշխատանքների առաջընթացին զուգընթաց սկսվեց երրորդ փուլը՝ հիմնական ենթակառուցվածքների կառուցումը։ Այնուհետև ստեղծվեցին սոցիալ-տնտեսական ենթակառուցվածքներ։ Եվ վերջապես, սկսվեց նախկին հարկադիր վերաբնակների իրենց հայրենիի հողեր վերադառնալու գործընթացը։

23 Сентября 2025 - 14:25
Когда мы начали восстановительные работы на освобождённых территориях, то готовой «дорожной карты» не существовало — с чего начать, как продолжать. Это создавало серьёзную неопределённость и трудности.
Как сообщает АПА, об этом заявил специальный представитель президента Азербайджана в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах Эмин Гусейнов в ходе панельной дискуссии на I Азербайджанском международном инвестиционном форуме.
«Одним из самых важных уроков стало то, что мы приобрели новый навык — научились восстанавливать полностью разрушенную, в течение долгого времени уничтоженную среду обитания. Мы сделали это эффективно, результативно, с обеспечением устойчивости. Конечно, мы изучили различную международную практику. Но поняли, что не существует универсальной модели, которую можно было бы применить к Азербайджану в готовом виде. Значит, нам нужно было создать собственный подход, собственную модель восстановления. Именно этот путь и инициировал президент Ильхам Алиев — конкретную «дорожную карту» из 5 этапов», — сказал спецпредставитель президента.
По его словам, планированию было уделено как можно больше времени: «Второй этап — это разминирование. Это одна из самых серьёзных проблем на освобождённых территориях. По мере продвижения работ по разминированию начался третий этап — строительство основной инфраструктуры. Затем была создана социально-экономическая инфраструктура. И, наконец, начался процесс возвращения вынужденных переселенцев на родные земли».
Эмин Гусейнов подчеркнул, что этот пятиэтапный подход чрезвычайно важен: «За последние 5 лет мы достигли большого прогресса. Процесс продолжается, но уже почти 50 тысяч человек живут и работают на освобождённых территориях. Строятся новые города, сёла, кварталы, населённые пункты, оживает экономическая активность, студенты возвращаются к учебе. Одним словом, в Карабах и Восточный Зангезур возвращается жизнь».