• Անար Գուլիև. Պատրաստվել են Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի 12 քաղաքների գլխավոր հատակագծերը
Ադրբեջանը լայնածավալ վերականգնման աշխատանքներ է իրականացնում Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում, և այդ տարածքների 12 քաղաքների գլխավոր հատակագծերն արդեն մշակվել են։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Բաքվում ադրբեջանական առաջին միջազգային ներդրումային ֆորումում հայտարարել է՝ Քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Անար Գուլիևը։
Նրա խոսքով՝ արդեն ավարտվել է ութ գլխավոր հատակագիծ՝ հաշվի առնելով ժամանակակից քաղաքաշինության և շրջակա միջավայրի սկզբունքները, և պլանավորվել է 90 գյուղ և ավան։ «Այսօրվա դրությամբ նախկին հարկադիր վեաբնակները արդեն վերադարձել են 28 բնակավայր, այդ թվում՝ վեց քաղաք։ Ազատագրված տարածքներում ապրում, աշխատում և սովորում է ավելի քան 50,000 մարդ», - նշել է Գուլիևը։
Նա հավելել է, որ վերջին չորս տարիների ընթացքում այստեղ կառուցվել են երեք միջազգային օդանավակայաններ, նոր երկաթուղային ենթակառուցվածք, բնակելի տներ, բժշկական և կրթական հաստատություններ և 4,000 կիլոմետր ճանապարհներ։ «Ազատագրված տարածքները մեծ ներուժ ունեն վերականգնվող էներգիայի համար և պաշտոնապես հայտարարվել են կանաչ էներգիայի գոտի», - ասել է Պետական կոմիտեի նախագահը։

• Анар Гулиев: Подготовлены генпланы 12 городов Карабаха и Восточного Зангезура
Азербайджан проводит масштабные работы по восстановлению Карабаха и Восточного Зангезура, уже разработаны генеральные планы для 12 городов на этих территориях.
Как сообщает Report, об этом заявил председатель Госкомитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев на I Азербайджанском международном инвестиционном форуме в Баку.
По его словам, 8 генпланов уже завершены с учетом современных градостроительных и экологических принципов, спланированы 90 сел и поселков. «На сегодняшний день в 28 населенных пунктов, включая 6 городов, уже вернулись бывшие вынужденные переселенцы. В освобожденных районах проживают, работают и учатся более 50 тыс. человек», - отметил А.Гулиев.
Он добавил, что за минувшие четыре года здесь построены три международных аэропорта, новая железнодорожная инфраструктура, жилые дома, медицинские и образовательные учреждения, проложены 4 тыс. км автодорог. «Освобожденные территории обладают большим потенциалом возобновляемой энергии и официально объявлены зоной зеленой энергии», - сказал председатель Госкомитета.