• Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը Նյու Յորքում հանդիպել է ռումինացի գործընկերոջ հետ
Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է ռումինացի գործընկեր Օանա-Սիլվիա Ցոյի հետ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, նա այս մասին գրել է X սոցիալական ցանցում։
Տեղեկատվության համաձայն, կողմերը քննարկել են՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացը, ինչպես նաև Ադրբեջան-Ռումինիա ռազմավարական գործընկերության ընդլայնումը՝ կենտրոնանալով տնտեսական կապերի, էներգետիկ անվտանգության, տրանսպորտային միջանցքների և կանաչ էներգիայի նախագծերի վրա։
Ընգծվել է տնտեսական և առևտրային համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը, մասնավորապես էներգետիկ անվտանգության, դիվերսիֆիկացիայի, կրթության, գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում։ Ուսումնասիրվել են՝ կանաչ էներգիայի ոլորտում համատեղ նախագծերի ռազմավարական առավելությունները և Միջին միջանցքի շրջանակներում համագործակցության ամրապնդումը։

• Глава МИД Азербайджана встретился с румынской коллегой в Нью-Йорке
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретился с румынской коллегой Оаной-Сильвией Цою в рамках 80-й сессии Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке.
Как передает Armenia.Az, об этом он написал в соцсети X.
Согласно информации, стороны обсудили мирный процесс между Азербайджаном и Арменией, а также расширение стратегического партнерства Азербайджан-Румыния с акцентом на экономические связи, энергетическую безопасность, транспортные коридоры и проекты зеленой энергетики.
Была подчеркнута важность расширения экономического и торгового сотрудничества, в частности в сферах энергетической безопасности, диверсификации, образования, сельского хозяйства и туризма. Были изучены стратегические преимущества совместных проектов в области зеленой энергетики и укрепления сотрудничества в рамках Среднего коридора.